Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çalım, Konya’da konuştu Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çekicilik, “Yalnız inşallah arsalarımızı illerde yakalamak vasıtasıyla ister icar noktasında lazım ev fiyatlarının düşme noktasındaki bu kararlı adımımızı, 81 ilimizde 622 ilçemizde atmış olacağız.” dedi.

Kurum, tıpkı paradigma programlara karışmak üzere geldiği Konya’nın Ereğli ilçesinde, SELIM Tümen İlçe Teşkilatını görüşme etti.

İlçe merkezinde esnafla bile mülaki Çalım, vatandaşlarla kardeş kardeş etti, taleplerini dinledi.

Çekicilik, Ereğli Belediyesi ziyaretinin arkası sıra Büyükşehir Belediyesi Ereğli Hizmet Binası’nda muhtarlarla bir araya geldi.

Buradaki programın arkası sıra Çalım, gazetecilere yaptığı açıklamada, babaocağında olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konya’nın 7 ilçesine doğal gaz müjdesi

Kurum, İstanbul’de planlı programda, Konya’nın geleceği için mehabetli kararlar aldıklarını rapor ederek, “Konya’nın 7 ilçesine henüz 2023 yılında doğal gaz getiriyoruz. Bu kapsamda, nüfusumuzun yüzde 99’una gaz verebilecek konuma gelmiş olduk. 4 ilçemize da inşallah 2023 sonrasında planlamak suretiyle sunma acul vatandaşlarımıza bu hizmeti götürmüş olacağız.” diye konuştu.

Ereğli’nin geleceği amacıyla planlı projeleri durumunda eksiltmek üzere ilçeye geldiğini anımsatan Kurum, kentin geleceği adına haddinden fazla şanlı projelerin acul bire bir şekilde hayata geçirileceğini aktardı.

25 Ekim’dahi bire bir anda 5 bin konutun temeli atılıyor

Çalım, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhuriyet altını tarihinin bildirme balaban toplumsal basamak projesini müjdelediğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Gençlerimizin, emeklilerimizin, martir ve gazi ailelerimizin, genç kardeşlerimizin kontenjanlarının olduğu ve rekor müracaat sayısına ulaştığımız projemizi üstelik azimli tıpkı şekilde yürütüyoruz. Burada Cumhurbaşkanımız, aynı müjdeyi henüz milletimizle paylaştı. Altyapısı mücehhez yer sayısını 1 milyona çıkardı. 1 milyon basamak yapılacak arsamızı, altyapısını, elektriğini, suyunu, yolunu yapmak yoluyla vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bize birlikte sadece inşallah arsalarımızı illerde sınırlamak yoluyla lüzum kira noktasında gerek konut fiyatlarının sukut noktasındaki bu azimli adımımızı 81 ilimizde 622 ilçemizde atmış olacağız. 25 Ekim’birlikte de benzeri anda 5 bin konutluk temelimizi atıyor olacağız.”

Konya’da birlikte bu kapsamda 7 bin 655 göz ayırıldığını rapor fail Çalım, kentte 500 uran ve iş layık olmak için 11 bin 390 konutluk yer temini yapıldığını vurguladı.

Projeye 5 milyonu çok referans gerçekleşti

Çekicilik, benzeri gazetecinin, muhalefetin içtimai göz projelerine yönelik eleştirisini hatırlatması üzerine, Şişko Hane İdaresi Başkanlığının (TOKİ) 81 ilde 20 yıldır içtimai devlet anlayışıyla çalıştığını söyledi.

TOKİ’nin sadece bölük yapmadığını vurgulayan Gurur, şunları kaydetti:

“Konutun dışında yeşil alanlarıyla, parklarıyla, içtimai donatılarıyla 26 bin toplumsal donatıyı dahi süresince yapmış benzeri kuruluştan bahsediyoruz. 20 yıllık süreçte 1 milyon 170 bin konutu yapmış, vatandaşına konfirmasyon etmiş benzeri kuruluştan bahsediyoruz. Bu iradeyi ortaya koyan bile Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bütün dünyanın durduğu ve toplumsal azamet anlayışının rafa kalktığı dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız milletimize 500 bin toplumsal göz, 250 bin içtimai bölük arsası ve 50 bin iş yerinden oluşan 800 bin mutlak birimlik, ‘önce evim, önceki aksiyon yerim’ projesini sunmuştur. Milletimiz şişman bire bir hazzetme göstermiştir ve 5 milyonu fazla müracaat karşısında Sayın Cumhurbaşkanımız, göz yapılacak arsa sayısını da bire bir milyona tarh talimatı verdi. Inşallah onu de çalışıp milletimizle paylaşacağız.”

Konutlar 2 sene ortamında doğrulama edilecek

Alım, bugüne kadar 1 milyon 170 bin konut yaptıklarını ve vatandaşa doğrulama ettiklerini anımsatarak, şöyle bitmeme etti:

“Onlar altılı masa etrafında ati kaygısı çekerken tığ milletimize hizmet ediyoruz. 20 yıldır vatandaşımıza hangi bayram verdiysek o sözlerin hepsini tuttuk. Hastane dedik, yaptık. Havalimanı dedik, yaptık. Üniversiteler dedik, üniversiteleri yaptık. Köprülerimizi, yollarımızı, endüstri ve ekincilik alanlarımızı, Türkiye’nin tıpkısı ucundan bu ucuna tamamen şipşak derhâl parçalanmamış alanlarda bükülme niteliğindeki yatırımları yaptık. Bu yatırımları özne, bu iradeyi ortaya koyan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onlar, bu iradenin neler yapabileceğini gidermek istemiyorlar. Onlara hiçbir ant kulak asmadık. Seçkin devir işimize odaklandık. Eserlerimizi yaptık ve eser siyasetini yaptık. daha çok da bire bir anlayışla çalışacağız. Şüphesiz 1 milyon 170 bin göz yapıldıysa alay verdiğimiz kabilinden bu toplumsal konutlarımızı de 25 Ekim’da 5 bin konutun temelini alaşağı etmek ve etaplar halinde konutlarımızı 2 yıl zarfında vatandaşlarımıza ayrılmak vasıtasıyla onların mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız.”

“Vatandaşımıza alay verdiğimiz projeleri teyit edeceğiz”

AK Tümen iktidarının seçim beyannamesinde düzlük verdiği ve açıkladığı kül projeleri hayata geçirdiğine bel fail Gurur, “100 bin içtimai hane projesi açıkladık, 95 bininin ihalesini yaptık. Diğerleriyle ilişkin üstelik yine baksınlar aynaya, ya tehalüf belediyelerinden kaynaklı evet birlikte onların sınırlanmış olduğu kuruluşların yapması gereken sorumlulukları yapmadığından kaynaklı problemler yaşıyoruz ama onları üstelik yapacağız. Onlara rağmen, onlar istemese dahi bu projelerimizi yapacağız ve vatandaşımıza hezel verdiğimiz üzere teyit edeceğiz.” diyerek konuştu.

Share: