MATHAP Başkanı Akış, KKTC’de ziyaretlerde bulundu

Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu (MATHAP), Malatya Ekincilik Platformu Başkanı İhsan Akın, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC), aynı dizi ziyarette bulunarak, sektörde verimliliğin arttırılması için fikir alışverişinde bulundu.

Birlikten yapılan kayıtlı açıklamaya göre, MATHAP ve Maya Kucak Tutturuk Yetiştiricileri Kontak Başkanı İhsan Akın, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı makamında ziyaret etti.

Tatar’a Malatya kayısısı bağış eden Akış, kentteki küçükbaş efsanevi yetiştiriciliğiyle ilişkin bilgelik verdi.

Angajman namına çalışmalarını birlikte anlattıklarını tamlayan Akış, “Tarım ve hayvancılıkla ilişik bilgiler sunduk, düşünüm alışverişinde bulunduk. Ziyaretin böylece Malatya kayısımızı ve küçükbaş hayvan kılı ve yününden yapılma namazlığımızı armağan ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar ise bizlere özlük yazmış olduğu hayatını anlatan ‘Bir Uc Beyi’ kitabını imzalayarak ihsan etti.” ifadelerini kullandı.

Tatar ise gücük tıpkısı müddet geçmiş Malatya’da bire bir kol ziyarette bulunduğunu hatırlatarak, Malatyalılara selamlarını iletti.

Daha sonraları KKTC Efsanevi Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Baytar Doktor Mustafa Naimoğulları’ni mülakat ettiklerini aktaran Akın, burada ekincilik ve hayvancılık üstüne istişarede bulunduklarını belirtti.

Et ve vücut ürünleri, benzin ve benzen ürünleri ile tarıma ve hayvancılığa verilen desteklemelerle ilişkin bile hikmet alışverişinde bulunduklarını bildiren Atak, “Hayvan varlığı verimliliğiyle ilişik görüşmeler yaptık. Verilen eğitimler yaptığımız ve yapılan icraat üstüne vukuf alışverişinde bulunduk. Türkiye’da yapılan programlar, Kıbrıs’ta yapılan ve yapılacak programlarla ilgilendiren çapraz davetler sunduk. Önümüzdeki süreçlerde kuma iş planları yapılması üzerine görüştük.” ifadelerini kaydetti.

Share: