Manisa’da kırsal kalkınma destekleri 14.3 adım yatırımları başvurusu başladı

Manisa Ekincilik ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, Ekincilik ve Orman Bakanlığı eliyle Rustik Kalkınma Destekleri çerçevesinde, Tarıma Dayalı Hesaplı Yatırımlar ile Rustik Hesaplı Altyapı Yatırımları proje müracaatlarının başladığını; kullanılmamış envestisman tesisleri üzere 7 milyon TL, ikmal yatırımları üzere 5 milyon TL, kapasite artımı ve teknoloji yenileme yatırımları üzere 4 milyon TL büyüklüğünde olan projelere yüzde 50 hibe desteği sağlanacağı bilgisini verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı eliyle Rustik Kalkınma Destekleri çerçevesinde, Tarıma Dayalı Iktisadi Yatırımlar ile Kırsal Iktisadi Altyapı Yatırımları proje müracaatları başladı. Ekonomik Yatırımlar amacıyla başvurular 09 Mesafe 2022 – 10 Gücük Ay 2023 tarihleri ortada, Kırsal Iktisadi Enfrastrüktür Yatırımları amacıyla başvurular 09 Boşluk 2022 – 20 Ocak 2023 tarihleri ortada internet üzerinden yapılacağı bilgisi verildi.

Konuya ait bilgilendirmelerde mevcut Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Pek Öztürk, “Bakanlığımız tarafından meri Rustik Kalkınma Destekleri çerçevesinde 14.3 Girişim için Tarıma Dayalı Hesaplı Yatırımlar ile Kırsal Konuşu Altyapı Yatırımları proje başvuruları başlamıştır. Kazançlı Yatırımlar amacıyla; 14.3 Kadem Uygulama Rehberinde kayran düz konularda hazırlanacak projelerden; yeni envestisman tesisleri amacıyla 7 milyon TL, bütünleme sınavı yatırımları üzere 5 milyon TL, yetenek artımı ve uygulayım bilimi yenileme yatırımları amacıyla 4 milyon TL büyüklüğünde olan projelere yüzdelik 50 teberru desteği sağlanacaktır. Kırsal Iktisadi Enfrastrüktür Yatırımları amacıyla;14.3 Kadem Uygulama Rehberinde müracaatlar A İş Planı ve B İş Planı olarak iki bölüme ayrılmıştır. A İş Planı çerçevesinde 1 sayı araba/takım alımı amacıyla müracaat yapılabilecek ve referans fiyatı üzerinden yüzde 50 hibe verilecektir. Uygulama Rehberinde düz kayran Bakanlığımız aracılığıyla belirlenen makine/takım ve başvuru fiyatlarına (5 bin TL – 500 bin TL beyninde) bakarak Bakanlığımız web sitesi üzerinden müracaatlar akseptans edilecektir. B İş Planı çerçevesinde anide aşkın araba/takım alımı amacıyla başvuru yapılabilecek ve yüzdelik 50 yardım desteği sağlanacaktır. Aplikasyon Rehberinde düzlük düz konularda (50 bin TL – 1 milyon TL) bütçe aralığında hazırlanacak olan projeler yine Bakanlığımız web sitesi üzerinden kabul edilecektir. Soylu Erki Yatırımlar amacıyla 10 Şubat 2023, Kırsal Ekonomik Enfrastrüktür Yatırımları üzere 20 Eş 2023 tarihine büyüklüğünde Bakanlığımız internet sitesi üzerinden başvuruların tamamlanması gerekmektedir. Müracaatlar tümce üzerinden yapılacağından müracaat aşamasında İl Müdürlüğümüze rastgele evrak getirilmeyecektir. Ancak yatırımcılarımızın ve çiftçilerimizin soru evet üstelik sorunlarına Rustik Kalkınma ve Örgütlenme Yazıhane Müdürlüğümüz yoluyla hal üretilecektir. Burada koskocaman olan akıllıca bölümden akla yatkın bir şekilde başvurunun yapılmasıdır. İl Müdürlüğü yerine amacımız ve çalışmalarımız daha fazla yatırımcımıza ve çiftçimize atıfet desteği sağlamaktır. Şimdiden kamu yatırımcılarımıza, üreticilerimize ve çiftçilerimize aynalı olmasını diliyorum” dedi. – MANİSA

Share: