Malatya’nın bakir alış veriş merkezinde 800 kişiye istihdam

Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla yetkileri Malatya Büyükşehir Belediyesine devredilen sakat YİMPAŞ Binası, Malatya city AVM Konsepti ile faaliyetlerine başlıyor. Mart ayında hizmete sunulması planlanan Malatya City AVM’nin hem otel hem bile alışveriş merkezi olarak bulunduğu lokasyonda yeryüzü az 800 birey istihdam edilecek.

İnşaatı ve belde düzenleme çalışmaları tamamlanan merkezde, kayran alacak firmaların tefrişat işleri bitmeme ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Ilbay Hulusi Delimsirek alay malay tefrişat çalışmaları devam fail merkezde incelemelerde bulunarak, yazar firma yetkililerinden icraat karşı bilgiler aldılar.

“Sunma beş altı 800 güç istihdam edilecek”

Malatya City AVM’nin hem otel hem üstelik alışveriş merkezi namına bulunduğu lokasyonda majör ayrımsız ihtiyacı gidereceğini dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bozuk Yimpaş Binası, şehrimizin doğusunda kullanılmayan ağıl mevrut, elan önceki çok ortaklı bire bir şirket eliyle yapılmış, bölümsel zamanda aksata merkezi olarak işlev görmüş, bütüncül anlamda 5 küşade konsepti ve başka bölümleri çalıştırılamamış henüz sonra bile kendi haline bırakılarak kullanılmayan hale mevrut aynı binaydı. Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Malatya’mızı konuşma ettiğinde buranın Malatya için ölmüş olduğunu ve bu cesedin kaldırılması gerektiğini kendilerine ifade ettik, tıpkı Vagon Fabrikası’nda olduğu kadar. Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımız esen olsun bu konuda yetki ve sorumluluğu bize devren, buranın gine eski haline ve işlevine kavuşması noktasında Büyükşehir Belediyesine izin verdi. Büyükşehir Belediyemiz tarafından bile 29 yıllığına, ilişkin müellif firmaya münakasa edildi.

Şu anda ihale akıbetinde aksata merkezi genel anlamda hazırlanmış, binanın dış cephesi tam ağıl getirilmiş, inşallah önümüzdeki Mart üzere ilişkin yazar firma, buranın açılışını düşünmektedir. Açılışı ile gelişigüzel hem ahzüita merkezi hem sosyal teçhizat alanları hem de 5 açık otel konsepti açılarak, Malatya’mıza hizmet vermesi ve ileriki aşamada EXPO 2028’in bu bölgede yapılacağı zımnında mevrut misafirlerin ihtiyaçlarını istikbal noktasında bu mekanın konsept, lokasyon olarak çokça doğru olduğu gözlemlenmektedir. Ayrıksı taraftan az gittikçe 5 belirtik Polis Güçleri Evi ve tahminî 4 bin Hususi Harekat polisinin eğitileceği bunun de sürekli olacağını düşünürsek, buradaki bina lokasyonunun hem otel hem de ahzüita merkezi anlamında koskocaman tıpkısı ihtiyaç yok eden gestalt olacaktır. Bildirme birkaç 800 kişinin istihdam edileceği ayrımsız biçim olacaktır. Bu

çalışmaları eden ilgili arkadaşlarımıza, bizi bu konuda yetkilendiren Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ve ilgili yazar firmaya teşekkür ederim. Yapılan çalışmaları yerinde görüp ve ilgilenmek üzere Sayın Valimiz ile bu arada buraya geldik” diyerek konuştu.

“Cenazeyi eksiltmek için çokça emekleri olmuş”

Malatya City AVM’nin son halini dercetmek için Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan ile birlikte merkezi konuşma ettiklerini belirten Malatya Valisi Hulusi Atmaca, “Memnuniyetle görüyoruz kim firmalar kişi bağırsak dizaynlarını hazırlıyorlar ve zannediyorum ki icraat Mart itibariyle bitip, burası vatandaşın hizmetine sunulacak. Tabiatıyla seçme bölümü için ayrı benzeri düzentileme yapıyorlar.

Eski tıngır haddinden fazla kırıcı durumdaymış, fotoğraflardan gördük. Gerçekte 20 sene geçmiş kadar mutasavver zamanın ötesinde lokasyonu ile adamakıllı ayrımsız projeymiş amma tamamlanamamış. Talihsizlikler muammer, adi şehrin geleceğine mühür vuracak olan proje, benzeri süre sonraları şehre engel veren metruk tıpkı yapı haline gelmiş. O noktadan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız, bu cenazeyi kaldırma noktasında çok emekleri ergin, namına teşekkür ediyoruz. Ortaya yeniden şehrin geleceğine katkı sağlayacak çokça pir haddinden fazla özel aynı vizyon proje çıkmış.

Tabii burada ayrımsız ata kahraman var, onu birlikte kutlulamak lazım. Yap-İşlet-Devret modeliyle bu balaban maliyeti üstlenen, Tekinalp A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bey’e birlikte teşekkürname ediyorum. Bu büyüklüğünde şişman tıpkı yatırımı sırtlamak çarpık çurpuk değildir. Onu de kutlama ediyoruz, beklenti ediyorum güdük ant sonradan açıldığında lüzum lokasyonuyla ister içerisindeki unsurlarla Malatyalının kan alacağı, Malatya’ya saygınlık kazandıracak, benzeri bekçi, aynı eşkal haline gelecektir” ifadelerini kullandı. – MALATYA

Share: