Malatya tutum haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da benzeyen şita öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci umum soba, kışın detaylı ve soğuk geçtiği gün doğusu illerine gönderiliyor. Yıpranmamış soba fiyatlarının efdal olması zımnında vatandaşların ikinci ahali sobalara yöneldiğini tamlayan ustalar, ikinci umum soba satışlarının artarak bitmeme ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda yaklaşan kış mevsimi zımnında etkili günler yaşanırken, ikinci halk sobalara olan bağ ise esnafın yüzünü güldürüyor. Şark Rum Bölgesi’nde meydan düz Veca, Bingöl ve Van ilkin başlamak üzere bir nice kente ikinci halk soba satışı yapan ustalar; yeni aynı sobanın üç ila ilkokul bin TL, ikinci halk aynı sobanın ise bin ila bin ilkokul beniz TL dolayında satışa sunulduğunu anlatım ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, tamirat işlerinde çokluk yaşadıklarını kaydederek, “Baba mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana bitmeme ettiriyoruz. İkinci el sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci el soba fiyatları geçen yıla göre faziletli olmasına rağmen talepler domuzuna. Eskimemiş benzeri soba fiyatı üç ila beş bin TL dolayında, ikinci ahali bir soba fiyatı ise bin ila bin beş yüz TL aralığında değişiyor. Fiyatları makul olan ikinci el sobalara özellikle kasaba iller talebin aşkın olduğunu ifade fail Ersoy, “Bir zamanda 20 yıldır şarki illerine bile soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonra bizlere sattığı sobaları onarım ederek Van, Muş, Hakkari ve Dert’ya kadar gönderiyoruz. Haddinden Fazla andıran zamanda Bingöl’e 100 skor ikinci halk soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Aydın Emlek de ikinci halk soba satışlarının, bakir soba satışlarından çok olduğunu aktararak, “Yaklaşık 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Yaklaşan kışla birlikte soba satışlarında tıpkısı neşelilik var amma tercihler daha çok ikinci ahali sobalara yönelik. Yıpranmamış soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci halk sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde kullanılmamış sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye konuştu. – MALATYA

Share: