Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Özgül: “Hava Gücüyle Alay Malay Konut Satışı birlikte Düştü”

Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Yüce Özgül, inşaat maliyetlerinin artmasıyla gelişigüzel muvaffakiyetsiz ve ikinci umum dairelerin fiyatlarında çoğalma meydana geldiğini anlatım ederek, insanların hava gücünün düşmesi nedeniyle sabık yıla bakarak bu sene kat satışlarında yüzdelik 60 tenakus olduğunu söyledi.

Malatya Emlakçılar Odası Başkanı Şanlı Özgül, soylu erki kriz nedeninin göz satışlarına etkisiyle ait açıklama yaptı. 2022 Eş ayından itibaren balaban dinginlik olmasına karşın ev fiyatlarının yükseldiğini kaydeden Özgül, son 1-2 aydır güçlü aynı azimet olduğunu kaydetti. Özgül, şöyle konuştu:

“BÖLÜK SATIŞI DÜŞTÜ”

“Aşkın tıpkısı artım olmadı amma satışlar yok. Bunun en nazik sebebi da gelgel gücü kısıtlanmış. Malatya’bile 600 ila 800 bin TL arasında ofis beklentisi var. 800 bin TL’nin üzerindeki daireler satılmıyor. Satılsa üstelik çok beş altı. Güzeşte sene ila bu sene beyninde daire satışlarında yüzde 60 eksilme var. Bu bile insanların çalım güçlerinin az olmasından kaynaklanıyor.”

Kaynak ve Maliye Bakanlığı’nın cesaret faizleriyle ilişkin yaptığı açıklama sonrası ev satışlarında tıpkısı hareketlenmenin olmasını beklediklerini dile getiren Özgül, kredi faizlerinin 1’in altına çekilmesi halinde yılbaşından sonra hareketliliğin olacağını kaydetti.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNDE MALİYETLERİN YÜKSELMESİ, GÖZ FİYATLARIN ARTIRDI”

Özgül, inşaat sektöründe maliyetlerin çok yükseldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Elhak fiyatlara yansımasının sunu iri sebebi bu. Ayrımsız inşatta metrekare maliyetinin 10 bin lira civarı olduğu söyleniyor. 100 metrekarelik ayrımsız dairenin maliyesi tıpkısı milyon liralık tutuyor. Buna yüklenici firma lüzum istemez kar marjını da üzerine koyacak. Yüzde 20-30 konusunda koyduğunda benzeri kat tıpkısı milyon 200, aynı milyon 300 bin TL’ye geliyor. Bu rakamın altına düşmesi de cins değil. Maliyetin altında kimse göz satmaz. Fakat insanların alım gücü yükseltilirse daire satışı gerçekleşir. Burada müteahhit firmalara birlikte şişman fariza düşüyor. Kar marjlarını az buçuk elan aşağıya çekmeleri gerekiyor. Kâh firmalar yüzde 50-60 kar marjı koyuyor. Yılbaşından itibaren kredi faizleri bellek hane satışlarının hareketlenmesi isteniyorsa, fiyatları yükseltmemeleri gerekiyor.”

“SIFIR DAİRE FİYATI ARTINCA İKİNCİ UMUM DAİRELERİN FİYATLARI BIRLIKTE ARTTI”

Başarısız binaların fiyatlarının yükselmesinin arkası sıra ikinci halk kat fiyatlarının de yukarıya akıllıcasına çıktığını ifade fail Özgül, “30 almanak dairesi olan benzeri birey bu daireyi satıp yıpranmamış bire bir daire kabul etmek istiyor. Yeni dairenin fiyatı 1,5 milyon lira olunca, kişi dairesini satarken dahi ona mail tıpkısı rakam istiyor. Müşterisi çıkıyor, aile satılıyor. Bazen ifa kolaylığı sağlanıyor, kimi zaman kredi kullanılıyor ve aile alıyorlar” dedi. Özgül, 2022 yılının başında kiralarda faziletli artışların olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

“Kira artışı de son 2-3 aydır metanetli ayla geldi. Imdi normalleşti. 2022 Karı ayında tıpkı icar için 3 bin, 3 bin 500 TL denildiğinde insanlar şaşırıyordu, deminden alıştılar. Minimum ücrette artış olacak. Asgari ücrette artma olurken, kiraların üstelik artmaması gerekiyor. Enflasyona göre bile icar artışı yapılmamalıdır. Şişkinlik 80-85, icar artışının yüzde 80-85 olması insafsızlıktır. Ev sahiplerinin de mutekit davranması gerekiyor.”

“KİRACILAR ‘OĞLUM GELECEK’ BAHANESİNE KANMASIN”

Özgül, servet sahiplerinin “Oğlum ati, akrabam oturacak” üzere bahanelerle kiracıları hissetmek istemeleriyle ait ise “Gâh ocak sahipleri kiyaset yapıyor. Kirayı fazla artıramıyor, kanunen artırdığında üstelik gönül tokluğu edici aynı miktar olmadığı üzere ‘oğlum gelecek, kızım ati’ gibi bahaneler üretiyor. Bu bahanelerle kiracıyı çıkarmaya çalışıyor. Burada kiracılar, evi birinci derecede akraba haricinde kimseye kiraya vermeyeceğine dayalı taahhütname alsınlar. Eğer bunu yaparlarsa, ikinci evet bile üçüncü kişiye kiraya verdiklerinde bunu kanuni benzeri yaptırımı evet. Bu ayrımsız suçtur. Kiracılar dikkatli olsunlar, ‘oğlum gelecek, kızım ati’ diyen servet sahiplerine hemencecik inanıp evi boşaltmasınlar” bilgisini verdi.

“ASGARİ ÜCRET ARTARKEN KİRA FİYATLARINI DAHI ARTIRMAYIN”

Vatandaşları oportünizm yapmamaları üzerine münebbih Özgül, “Devletimiz, minimum ücretlinin kurum gücünü yükseltmeye çalışıyor. Alışılagelen aynı dirim sürsün diye imkan tanırken, 2 bin lira olan bir kirayı minimum ecir zammından sonra 4-5 bin liralık yapmanın benzeri anlamı yoktur. Burada mümin kalkmak gerekiyor” dedi.

Share: