Malatya Eczacılar Odası Başkanı Sönmez: “İlaç Zammı Tek Derdimize Reçete Olmayacak”

İlaç zammının bulunmayan tılsım sayısını azaltacağını tabir eden Malatya Eczacılar Odası Başkanı Ebru Sönmez, eczacıların sorunlarının ise benzeri çözüme kavuşturulmadığını söyledi. Sönmez, “İlaç zammı bizim tek derdimize merhem olmadı. Zam aldıkça zarara uğruyoruz, karlılığımız eriyor. Çabucak vatandaşların ilaca ulaşacak olmalarına seviniyorum” dedi.

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Eczacı Ebru Sönmez, reçete bedel zammının eczacıların istediği aynı öz olmadığını tabir ederek, bunu giderleri mütezayit merhem sanayisinin istediğini belirtti.

“İLAÇ ZAMMI İLAÇ YOKLARINI AZALTACAK”

İlaç zammının eczacılar ve vatandaşlara yansıyacağını kaydeden Sönmez, “Halkımız ilaca ulaşmakta müşkül çekti. 27 Kasım mitinginde ilaç yokları ile hastalarımızın ödedikleri reçete bedel farklarını vurguladık. İlaç zammıyla derman yokları bir nebze olsun rahatlayacak. Normalde şubat ayında yapılması muhtemel zam aralık itibariyle geldi. İlaç sanayisini bire bir nebze rahatlatacağı üzere ilaca ulaşımımız kolaylaşacaktır. Bu konuda Cumhur Reisi ve Esenlik Bakanlığı’na teşekkürname ediyoruz” dedi.

“HALKLA KARŞI KARŞIYA KALIYORUZ”

Sönmez, derman zammı yapılırken, vatandaşların ödedikleri farkın artmasını istemediklerini tabir ederek, şunları söyledi:

“Bu defa halkla karşı karşıya mütezayit biz oluyoruz. ‘Sigortam var, Rabıta-Kur’luyum, emekliyim illet bu büyüklüğünde ayırt ödüyorum’ diye niteleyerek bize soruyorlar. İlaç yoklarından sonra bu yol kıymet farklarında ülkü yaşayacağız. O nedenle merhem zammının amme fiyatlarına dahi gelmesi gerekiyor. Tığ tılsım zammını hemen ilaçlar piyasaya çıksın diye niteleyerek istedik. İlaç zamları eczacıları bundan sonra zarara uğratıyor. İlaç Değer Kararnamesi var, bu yıl haddinden fazla dile getirdik. İlaç fiyatları arttıkça kademelerimiz artıyor ve kademelerimiz arttıkça karlılık oranımız düşüyor.

“ZAM ALDIKÇA KARLILIĞIMIZ ERİYOR”

27 Kasım’dahi eczacıların sorunlarını dile getirdik ama hiçbiri çözülmedi. Vakit Kaybetmeden ilaç yokluğu sorununu çözecek. İlaç sanayisinden bu konuda adımlar bekliyoruz. Tığ, biz istemeden eczacıların hakkı hangi ise verilsin. Kamudakiler, uzman, yardımcı ve eczanedeki eczacılarımıza doğruluk ettiği değerin verilmesini istiyoruz. Afiyet Bakanlığı’nın bundan ahir çalışmalarında eczacılar amacıyla iyileştirmeler olacağını düşünüyorum. Pespaye heyecanla bekliyoruz yoksa gösteri sürecimiz bitmeme edecek. Mitingde sesimize karşılık veren olmazsa kapatmaya kadar gideceğiz. Bunda üstelik kararlıyız. İlaç zammı bizim hiçbir derdimize tılsım olmadı. Bindirim aldıkça zarara uğruyoruz, karlılığımız eriyor. Hemen vatandaşların ilaca ulaşacak olmalarına seviniyorum.

“BAKANLIĞIN BİR YAPTIRIM UYGULAMASINI MAKUL BULMUYORUM”

Bu sıkıntılar tıpkı nebze olsun geçecek. Esenlik Bakanlığı sabık günlerde gözetleyici eczane kılavuzunu açıkladı. Hasis bunu üzülerek izledim. Bizim nöbetlerdeki yoğunluğumuzun sebebi deva yokluğu, eczane sayılarının azlığı değil. Bakanlığımızın bunu görmesini istiyoruz. Malatya’de 35 eczaneden bire bir tanesinin gümrük kolcusu olması durumunu sağlıyoruz. Gümrük Kolcusu eczanelere gidiyorum, enjeksiyon atsanız yere düşmez. 35 eczaneden birini gümrük kolcusu yaptık ama bu dava çözülmedi. Malatya’de bu sorunu hala yaşıyoruz. Gitmek kim sıkıntımız nöbetçi azlığından değil, ilaç yokluğundan. Rahatsız husus husus geziyor ilacı bulamayınca, umar bulduğu eczanenin uğrunda bekliyor. Tığ bu merhem yokluğu sıkıntılarını çözmeliyiz. Gözcü eczaneyle ilişkin kalın bulunmayan, biz onu yerelde çözüyoruz. Pandemi döneminde bahir oldu gözcü sayısını artırdık. Seçkin ilde başkanlarımız bu kararları alıyorlar. Bununla ait bakanlığımızın bir müeyyide uygulamasını ben makul bulmuyorum. Bu ayn başkanlarının yetkisi alanındadır. Dikte ettirilerek, 35 eczaneden tıpkı tanesini gümrük kolcusu yaptırırsak orada bunaltıcı sıkıntılar başlayacaktır. İlaç yoklukları çözüldü, bundan sonrasında ayn başkanlarına yoğunluğun bitmeme etmesi halinde gözcü eczanelerin gözden geçirilmesi başvuru edilebilir ama karar olarak yazdırım ettirilemez. Bu bence kavisli bire bir karardı.”

Share: