MACARİSTAN SOKAK TAKIM GRUBU ‘BAND OF STREETS’ İSTANBUL’DA

Macaristan çıkmaz topluluk grubu ‘Band Of Streets’ Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nin davetiyle İstanbul Site Nutuk’ın eş sahipliğinde üniversitenin Taksim yerleşkesinde ve Şişhane Meydanı’nda konser verdi.

Geçmişten günümüze bir nice eseri seslendiren ‘Band Of Streets’ enstrüman topluluğu, İstanbul ayağındaki konserini İstanbul Şehir Görüşme’ın karı sahipliğinde İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Taksim yerleşkesinde gerçekleştirdi. Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nin davetiyle gelen takım üniversitenin bahçesinde güdük bire bir konser verdi. Sonrasında Şişhane Meydanı’nda konserine bitmeme eden takım, vatandaşlar tarafından balaban bağ gördü. İlk konserini Kocaeli’bile veren grup İstanbul’dan sonraları Bursa ve Ankara’ya gidip konser verecek.

‘İSTANBUL ŞEHIR MUSAHABE TÜRKİYE VE İSTANBUL’UN FIREZ HAYATINA HAYIRLI OLSUN’

İstanbul Site Konferans’ın Kurucu Direktörü Doçent Dr. Ahmet İlkay Ceyhan, ‘Bugün Liszt Enstitüsü Macar Firez Merkeziyle kolektif düzenlediğimiz dinleti ile Engelsiz Yetişek Vakfı (ENEV) ve İstanbul Şehir Üniversitesi iştiraki olan İstanbul Site Tekellüm’ın ilk etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Band Of Streets grubu, Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi’nin daveti ile burada. Bizim, kültürler arası iletişimi keşfetmek, kültürel gelişmelerin içerisinde kayran alabilmek gibi benzeri misyonumuz var. Ona istinaden uluslararası ayrımsız grupla dörtköşe biraz buyurmak için hakeza aynı kodifikasyon düzenledik. Dörtköşe aynı kelle yapalım istedik. İstanbul Site Hanek Türkiye ve İstanbul’un firez hayatına görklü olsun’ dedi.

‘MACARİSTAN’DA SUNU İYİ SOKAK BANDOSU NAMINA TANINIYOR’

Macar Kültür Merkezi Müdürü Dr. Gabor Fodor, Band Of Streets Macar ekibinin 3. kere Türkiye’ye geldiğini belirterek, ‘Grup, 3. Defa Türkiye’ye Macar neşesini getiriyor. Bu kat Kocaeli, İstanbul, Bursa ve Ankara’üstelik dinleti verecekler. Macaristan’de yeryüzü ferah sokak bandosu yerine tanınıyor. Macar Milli Futbol takımı maçları öncesinde da taraftarları coşkulandırmak üzere sokaklarda enstrüman çalıyorlar. İstanbul’bile Kent Üniversitesi’nden sonradan Şişhane meydanında İstanbullularla buluşacaklar’ diyerek konuştu.

‘TÜRKİYE’DE KENDİMİZİ HADDINDEN FAZLA İYİ HİSSEDİYORUZ’

Band Of Streets grubundan Mate Füzy, 3. Kez Türkiye’birlikte olmaktan çok bahtiyar olduklarını anlatım ederek, ‘Türkiye’üstelik kendimizi çok iyi hissediyoruz. Grubumuz bundan sonra 10. Yaşını doldurdu. Macaristan’da bu tür çıkmaz bandosu tarzında topluluk müziği bağışlamak esasta bizim patentimiz ve bundan bile çokça iri bir çekicilik duyuyoruz. Türkiye’nin birlikte İspanya ve İtalya’de da sokaklarda konser verdik. İtalya’da acun fuarında konser verme şansımız oldu. Evvel Kocaeli’deydik. Bugün İstanbul’dayız. Erte ise Bursa’ya akabinde üstelik Ankara’ya gideceğiz. Sayın Macaristan Ankara Büyükelçisi’nin daveti üstüne geldik. Bu vesileyle namına çok teşekkürname ederiz’ ifadelerini kullandı.Share: