Lisenin maskotu “Aslan” öğrencileri derslerde birlikte bekâr bırakmıyor

ZEKERİYA KARADAVUT/AĞIT ERDİ ULUKAYA – Aksaray’de sığındığı okulda sahiplenilen ve “Arslan” adı sunulan kedi, idareciler, öğretmenler ile öğrenciler tarafından bakılıyor.

Ahmet Cevdet Paşa Toplumsal Bilimler Lisesi Müdürü Orhan Avan, temmuzda meslek avlusunda argın halde kedi yavrusu buldu. Avan, süt ve çaça verdiği kediyi veterinere götürerek tedavisini ve aşılarını yaptırdı.

Okulun başlamasıyla idareciler, öğrenciler ve öğretmenler aracılığıyla bakılan pisik, derslerde, teneffüslerde ve öğle vakti aralarında sistem tarafından sargı görüyor.

Öğrencilerle bazı bazı derslere giren Aslan, öğrencilerin hayvanlara yaklaşımını birlikte olumlu etkiliyor.

“Ekol ortamına tez göl ayağı uydurdu”

Ekol müdürü Avan, AA muhabirine, çocukluk yaşlarında bir renklerde “Aslan” isimli bir kedisinin olduğunu, o yüzden kediye bire bir adı verdiğini söyledi.

Öğrenciler ve öğretmenlerce haddinden fazla sevilen kedinin adeta okulun maskotu haline geldiğini tamlayan Avan, “Aslan, bazen benim odamda takılıyor, sınıflara girerek öğüt dinliyor, koridorlarda öğrencilerle alay malay debi ediyor. Öğrencilerimizin efsanevi sevgisinin artması yönünde müspet dönüşler yaşadık. Bazen öğrencilerimiz ilk kez ayrımsız kediyi kucağına aldı. Öğrencilerimizden bazılarının kedilere karşı ön yargısı ortadan kalktı. Bu da bizleri bahtiyar etti. İnsanların hayvanlarla temas etmesi dolay yargıları gedmek noktasında deli dolu oluyor.” ifadesini kullandı.

Okula sabah geldiğinde Arslan ile avluyu gezdiklerini anlatan Avan, şöyle bitmeme etti:

“Lüzumlu ilgiyi kedimize gösterdikten sonra işlerimize başlıyoruz. O de beni izliyor ve tıpkı günümüz böyle gelişigüzel geçiyor. Aramızda katlanılamaz tıpkı ilişik bağı kuruldu. Ekol ortamına tez basamak uydurdu. değme şekilde okulumuza sıkıntısı bahis konusu değil. Üste Aslan sayesinde okulda değişik benzeri motivasyon oluştu. Öğrencilerimiz, hafta sonları üstelik kedimizi özlüyor. Pazartesi derse gelen öğrencilerimiz ilk Aslan’ı görüyor henüz sonradan derse giriyor.”

“Arslan ile acıma ve vicdan duygularımız daha yoğunlaştı”

Öğrencilerden Zeynep Ede ise her teneffüste Arslan ile koridorlarda gezdiklerini kaydetti.

Öğretmenlerinin izin verdiği ölçüde Aslan’ı sınıflara birlikte aldıklarını vurgulayan Ağabey, “İlk başlarda kediden korkan öğretmenlerimiz dahi bundan sonra çok seviyor. Aslan’ın onlara iyi geldiğini düşünüyorum, dolay yargıları kırıldı. Aslan ile merhamet ve vicdan duygularımız daha yoğunlaştı.” dedi.

Öğrencilerden Zeynep Köse bile Aslan’ın öğrenciler ortada motivasyon kaynağı haline geldiğini söyledi.

Derslerin kediyle henüz ahenktar geçtiğini nâkil Köse, “Aslan çıktı hem okulumuzun hem birlikte bizim değerli ayrımsız parçamız. Hafta sonları birlikte okulda kurslarımız oluyor, gene onunla birlikteyiz. Onunla oyunlar oynayıp, geziyoruz. Arslan ile efsanevi sevgimiz elan de arttı. Hayvanlardan korkan arkadaşlarımız Arslan sebebiyle bu korkularını yendi.” diye niteleyerek konuştu.

Share: