Kuyucuk Gölü doğaseverlerin kamp alanı oldu

Afrika- Avrasya göç yolu üzerinde bulunması nedeniyle birçok kuş türüne ocak sahipliği özne Kars’taki Kuyucuk Gölü, dinlenme kampı fethetmek talip doğaseverleri bile ağırlıyor.

Arpaçay ilçesinde vadi alan kestirmece 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına erbap kuş cenneti, deniz seviyesinden 1627 metre yükseklikte bulunuyor.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Rum bölgelerinin birinci, Türkiye’nin ise 13. Ramsar alanı olup Ramsar Sözleşmesi kapsamında siper altına alınan Kuyucuk Gölü, ülkede göç fail bir nice kuş türüne aile sahipliği eden göller beyninde yer alıyor.

Son yıllarda arada sırada kuruyan fakat lüzum yağışlar gerekse planlı çalışmalar sonucu su sağlanarak kuruması önlenen gölün baştan çarkıt haline gelmesi için savaş ediliyor. Katıksız güzelliği ile öne çıkan göl, hem göle dikkati vira etmek hem dahi piknik tahsis etmek talip doğaseverleri dahi mihman ediyor.

Bir ovanın ortasına mevcut göl, özelliklede günbatımında ziyaretçilerinin beğenisini topluyor. Kamp çadırlarıyla göle mevrut doğaseverler, burada deri kurup hem piknik yapıyor hem da mekân duyarlılığının önemine temsil etmek amacıyla çevredeki çöpleri topluyor.

Doğaseverlerden Furkan Demirbaş, AA muhabirine, Kuyucuk Gölü’nün doğasının insanı dinlendirdiğini söyledi.

Akşam saatlerinde salim rüzgarın insanın ruhuna işlediğini dile getiren Demirbaş, şunları kaydetti:

“Sakil hareket temposu sonrası burada günbatımını takip seçimimiz durumunda oldu, hakikaten haddinden fazla iyice anlar yaşıyoruz. Göle kamp malzememizle geldik, geçmiş çadırı kurduk sonra tüpümüzü filan çıkardık güzelce ayrımsız kahvehane yaptık. Sandalyemize oturup günbatımına cebin kahvelerimizi içtik. Bu yörenin siftinlik çok sağlık donör doğası var. Buranın sık sık kuruması bizi haddinden fazla üzüyor, o yüzden buraya dikkati bağışlamak ve doğayı elde etmek adına çöp topladık.”Share: