Kütahya’daki dolgun açılış töreninde konuşan Reisicumhur Erdoğan: Utanmadan sıkılmadan ‘İşsizlik var’ diyorlar, hangi işsizliği ya?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Balaban Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Dolgun Küşat Töreni’nde konuştu. Buradaki konuşmasında yurttaşlardan esasen ‘sabır’ isteyen Erdoğan, “Biz Tarım Cesaret Kooperatifleri ile vatandaşa henüz bozuk para ürünler satmaya başladık. Bu artarak devam edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım berduş im almaya bitmeme edecek. Az Buçuk çıdam ve daha çok bindi istiyorum” dedi.

“KÂFI Kİ İŞ İSTESİN YURTTAŞ, İŞ”

Kütahya’da açılan fabrikalarda istihdam edilen yüzlerce gönül olduğuna ve bu sayının günden güne artacağına vurgu işleyen Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının sonlarında ülkede işsizlik sıkıntısı olduğunu söyleyenlere bile reaksiyon gösterdi. Erdoğan, “Bir da utanmadan, yüzlü yüzlü diyorlar kim aylaklık var, hangi işsizliği ya. Yeter ki iş istesin vatandaş hareket. Ama hangi diyor, ‘Benim istediğim üzere hisse senedi yok'” ifadesini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Sizlerle en üst 2019 Mart’ta karşı karşıya kucaklaşmıştık. Sonraları araya müstevli girdi ve kestirmece 3,5 yıl aradan bilahare deminden sizlerle bir aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Kütahya’ya gelerek hem sizlerle özlem sarmak, hem yengi sevincimizi tutmak, hem birlikte tamamlanan eserlerin açılışını beğenmek istedik. Geçtiğimiz perşembe haset Ahlat’ta Cuma Namazı haset de Sayın Bahçeli ile alay malay Malazgirt’teydik.

Odalık Alparslan Bizans’ın albenili hükümdarı Diyojen’in sayıca yüksek ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Mücadele ile asırlardır tükenmez tıpkı maksat ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu bir kat daha zar ettik. Selçuklu ve Osmanlı’nın mirasını devralan cumhuriyetimizin kuruluşuna revan öğün ter ve kanla döşenmiştir.”

“BU MİLLET, O İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI İZMİR’DEN DENİZE DÖKTÜ”

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Eksiksizlik’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’üstelik yeni aynı destanın girizgahını yapmıştır. Bu millet, o inanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Hor yukarı bire bir sayıya ehil Türk ordusunun kaybı hoppadak yüzdelik 6,5 civarında… Şişman Tecavüz ve akabindeki çatışmalar, acun askeri tarihine sunu muvaffakiyetli topyekun kavga örneği kendisine geçmiştir. Türk’ün ölüm fermanı olarak tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz bu topraklarda kanıyla, canıyla yırtmıştır.

“MÜCADELENİN HOPPADAK SİLAH VE PARAYLA KAZANILMADIĞINI DIZGE GÖRDÜ”

2023’e hazır mıyız? Konu başlık bakir tıpkısı fetihe hazır mıyız? Bu dönemde İslam dünyasının ciharıyek yanından, kendileri bile binbir yoklukla yaşayan dostlarımızdan ülkemize arkalama yağmıştır. Şişman Saldırı öncesi bile, tıpkı zaman olduğu kabil, ülkenin askeri gücünden mali kaynaklarına kadar yekpare imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin sadece zırh ve parayla değil, imanla, inançla, azimle kazanıldığını dizge gördü.

“SUBAYINDAN ERİNE RASTGELE ASKERİMİZİ ŞÜKRANLA YAD EDİYORUM”

Birinci Acun Savaşı’nda dört bir yanda yedi düvele karşı savaşan, mütehammil çok yerde fütuhat kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta aygın baygın bırakılmıştı. Yurt topraklarını dört bir yandan işgale başlayan antagonist, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun pahalı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. Mustafa Eksiksizlik, Kocatepe’dahi yeni bire bir destanın adeta girizgahını yapmıştır. İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle temel başbuğ Mustafa Eksiksizlik Ağırbaşlı’yı, Fevzi Fark Etmek Paşa, İsmet Gösterişli’yı subayından erine beherglas yiğit askerimizi rahmetle, şükranla bilinmeyen ediyorum. Milletimizin serencam iki asrı kayıplar ve yeniden ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 asırlık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken da bütün inancımızı takatli umudumuzu dinamik tuttuk. Zaman tıpkısı sembolü ben Kütahya’de görüyorum. Bu sayede değme badireyi atlattık, oyunları bozduk.”

“HÜKUMETE GELDİĞİMİZDE, DEMOKRASİSİ ZAYIF BİR TÜRKİYE DEVRALDIK”

“Milli mücadeleyi kazanan milletimiz, Cumhuriyet’in kurulmasının ardından sahne ettiği, kaslı, kalkınmış Türkiye’ye yansımak amacıyla bir hayli aramak mecburiyetinde kaldı. Kalkınma hamlelerimizin, el erki girişimlerimizin önü kesilirken, milli ve manevi değerlerimizi gözdağı fail değme gelişmenin önü açılmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası, bizden daha el şartlarda kalkınma ve demokratlık mücadelesine giren ülkeler gücük sürede misil alırken, tığ değme 10 yılda bir yaşadığımız darbelerle sonsuz buz pateni yaptık. Bu elden öz eksikliklerimizden, hatalarımızdan kaynaklı değildi. Türkiye’nin temas alanda gabi kalması için kurulan o mekanizmalar anca güçlüydü ki, ongun niyetli girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu.”

“SEÇKIN ALANDA ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Hükumete geldiğimizde, 2 asırdır alt yapısı boşlama edilmiş, demokrasisi cılız, ekonomisi gücük mevdu, siyasal ve askeri gücü törpülü aynı Türkiye devraldık. Çabukça kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık altyapı eksikliklerini 20 yılda tamamlayacak bire bir balaban kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, enerjiye, sanayiye, tarıma, herhangi bir alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkardık.

“CÜMLE TERÖR İNLERİNİ KAFALARINA GEÇİRDİK Mİ?”

Kaslı ülkeler dahil cemi dünyanın dengeleri karmakarışık olurken tığ hedeflerimize doğru yürüyüşümüze mesafe vermedik. Demokraside bile seçme kesimden vatandaşımızın doğruluk ve özgürlüklerini geliştirerek tam çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Terörle mücadele Türkiye’nin sorunlarında evvel tam mıydı? Gabar’a, Cudi’ye Tendürek’e Bestler Deresi’hangi girdik mi? Eksiksiz terör inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?”

“AVRUPA RAFLAR YERSIZ…”

“Serencam dönemde milletimizin canını yakan kâh teessürat var ama bu dünyanın üstelik sorunu. Umum ümranlı ülkelerin böyle bire bir sorunları yokmuş üzere davrandığına bakmayın. Bak doğalgaz bulamıyorlar… Marketlerin rafları Avrupa’üstelik gereksiz.”

“BİRAZ SABIR VE DAHA ÇOK DESTEK İSTİYORUM”

“Biz Tarım Güven Kooperatifleri ile vatandaşa henüz çarkıt ürünler satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım haleldar yapıt almaya bitmeme edecek. Yılbaşından bilahare aldığımız tedbirlerin ve politikaların günlük hayattaki yansımalarını elan mebzul göreceğiz. Biraz çıdam ve bundan sonra destek istiyorum.

Yaşadığımız onca hadiseye rağmen hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdik, eksikleri dahi hızlı hızlı tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz gelecek, ortamında bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. Bire Bir yüzyıl önceki Balaban Taarruzu ve ülkemizi nasıl istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye’yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya’nın da çehresini değiştirdik. 20 yılda Kütahya’evet toplamda 26 bilyon teklik yatırım yaptık. Bunu tığ yaptık.”Share: