“Kurtuluşunun 100. Yılında Uşak” kitabı tanıtıldı

Çeltek’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kapsamında hazırlanan, içerisinde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve ara sıra bakanların Yardımcı’a ilgilendiren değerlendirmelerinin meydan aldığı “Kurtuluşunun 100. Yılında Çeltek” isimli pusula tanıtıldı.

Atatürk Firez Merkezi’nde düzenlenen tanıtım programına, Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Çetin, Yardımcı Valisi Turan Ergün, AK Öğür Yardımcı Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Çağ, Yardımcı Belediye Başkanı Mehmet Kıvılcım, kitapta yazıları ve değerlendirmeleri kâin edipler, akademisyenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, İl Hars ve Turizm Müdürü Sabri Ceylan moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye, Prof. Dr. Mehmet Karayaman ve Prof. Dr. Vabeste Sarısaman konferansçı kendisine katıldı.

Çeltek’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılına özel ayrımsız yayın alıştırmak üzere Çeltek Belediyesi ile kitabı hazırlamaya değişmeyen verdiklerini anlatan Ceylan, bu kitapla 100. yıla uygun bir işaret ortaya koymayı hedeflediklerini söyledi.

Kitapta Uşak’a dair birçok unsurun saha aldığına dikkati çekici Ceylan, şunları kaydetti:

“8 seksiyon belirlemiştik. Birinci bölümde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin Çeltek’ın kurtuluşu üzerine takrizleri, Sayın Valimiz Turan Ergün’ün sunuşları ve Sayın Şehremaneti Başkanımız Mehmet Çakın’ın önsözü, Çeltek Milletvekillerimiz Mehmet Altay, İsmail Ruz ve Özkan Sıcaklık ile Yardımcı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın yazılarıyla beğence bölümü nihayet buldu. İkinci göz adına Firez ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’un ikram yazısıyla Çeltek’ta hars ve turizm bölümünü ele aldık. Milli Defans Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ın takdimiyle Yardımcı ve gündüz bölümünü ele aldık. Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın takdimiyle Yardımcı ve endüstri bölümünü ele aldık. Milli Yetişek Bakanımız sayın Mahmut Özer’in takdimiyle Yardımcı ve terbiye, Toyluk ve Spor Bakanımız sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun takdimiyle deneyimsizlik, spor ve Uşak bölümlerini hazırladık. Yer sonunda 63 yazıya ulaşmıştık. Burada dedik ki, 63 bilimsel, akademik yazıya ulaşmışken, Uşak’ımızın plakası 64’e bunu tamamlayalım. Meşhur, Yardımcı’ımızla özdeşleşen ‘Cumhuriyeti Biz Hakeza Kazandık’ fotoğrafını anlatan bir abece ile çalışmayı tamamladık.” dedi.

Ceylan’ın konuşmasının ardından Prof. Dr. Mehmet Karayaman ve Prof. Dr. Vabeste Sarısaman Milli Savaş yıllarında yaşanan süreçleri anlattı.

Söyleşinin ardından mütekellim Uşak Belediye Reisi Mehmet Çakın ise kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “İnşallah amacımız daha çok gençlerimizin, çocuklarımızın, öğrencilerimizin bu eserden yararlanma ederek hele Milli Savaş’den bu güne büyüklüğünde Çeltek’ta yaşananları onlara hem milli manevi duygularını bile pekiştirecek şekilde bu kitap vesilesiyle ulama seçmek yeryüzü balaban hedefimiz. Yeryüzü büyük amacımız.” diye konuştu.

Konuşmanın peşi sıra Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Güç ve tören düzeni üyelerince kitapta yazıları bulunan öğretim üyesi ve yazarlara plaket verildi.

Daha sonraları Cumhurbaşkanlığı Hars ve Konferans Politikaları Müesses Başkanı Prof. Dr. İskender Yaygı’nın yazdığı, Yardımcı Belediyesi Kent Tiyatroları Genel Müzakere Yönetmeni Uğur Çubukçu’nun yönettiği Uşak’ın antagonist işgalinden kurtuluşunu anlatan “Kurtuluş” isimli piyes gösterisi sahnelendi.

Tiyatro gösterisini, Ekin ve Turizm Vekil Yardımcısı Güç, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Laf Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. İskender Yaygı dahi izledi.Share: