Kur’an-ı Kerim’i Sunturlu Okuma Yarışması’nın Türkiye finali Muş’ta yapıldı

Kült İşleri Başkanlığı yoluyla düzenlenen 18. Eş Ilmek Görevlileri Kur’an-ı Eli Açık’i Iyice Kıraat Yarışması’nın finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Mushafları İnceleme ve Kıraat Müesses Başkanlığınca, Utku Mahallesi’ndeki Salih-Muhlise Edvar Camisi’nde yapılan yarışmaya 9 din görevlisi katıldı.

Kur’an-ı Semih tilaveti ile başlayan yarışmanın jüriliğini Mushafları İnceleme ve Okuma Kurulu Üyesi Osman İyişenyürek, İl Müftüsü İbrahim Halil Çıpa, Davut Kayaç, İbrahim Noğman ve Salih Akyüz yaptı.

Yarışmada Erzurum’dan Burhan Bozkurt birinci, Trabzon’dan Muhammed Sucu ikinci, Kastamonu’dan Esat Tuna üçüncü oldu.

Dereceye giren ilmek görevlilerine törenle hediyeleri ikram edildi.

Ödül töreninde konuşan Vali Vekili Hasan Taş, “Kur’an-ı Ahi’i ve Allah’ın resulünün sünnetini hayatımızın merkezine devamlı yerleştirmemiz geçişsiz. Bizlerin ve insanlığın kurtuluşu fakat Kur’an-ı Selek’i takip ettikleri ahit olur. Bu yarışmaların sunu güzelini ilimizde düzenledik. Emeğin geçenlere teşekkür ederiz.” dedi.

İl Müftüsü Çipo ise caminin ağız ağıza dolmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Yarışmada birinciler arasından birinciyi seçtiklerini anlatan Çipo, “Ülkemizin 10 bölgesinde yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini zaman Muş’ta ağırladık. Özellikle yarışmanın finalini Alparslan’ın diyarı, İslam’ın, Anadolu’nun kapılarının açıldığı bu domuzuna şehirde düzenlediği için ayrıca teşekkürname ederim. Alelhusus yaz Kur’an kurslarının bitmeme etmesi gerekmektedir. Geleceğimizin hafızları, okuyucuları, mihrapta, minberde bağışlamak istediğimiz bir nebzecik yavrularımız arasında bire bir yarış yaptık. Yarışmalarda kalburüstü olan çocuklarımızı ödüllendirdik. Bu yarışmaların en güzel misyonu Kur’an’ı sevdirmek.” diye konuştu.

Yarışmada bir numara olan Bozkurt ise çokça bahtiyar olduğunu ve duyarlı anlar yaşadığını belirtti.

Programa Belediye Komutan Vekili Muhterem Bozkurt, Alparslan Üniversitesi Rektör Vekili Yaşar Karadağ, alım müdürleri ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.Share: