Kültürlü yerli haberleri… Münevver’da içtimai konut projesinin ana atma töreni 25 Ekim’de gerçekleştirilecek

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Hava, içtimai medya hesabından yaptığı paylaşım ile 25 Ekim’de aralarında Görgülü’ın dahi bulunduğu 17 ilde toplumsal bölük projesinin anne atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla geçtiğimiz günlerde ‘Cumhuriyet tarihinin genişlik iri içtimai ev hamlesi’ namına açıklanan içtimai bölük projesi çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Bakan Alım proje dahilinde 25 Ekim’birlikte aralarında Münevver’ın da bulunduğu 17 ilde esas atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

“25 Ekim’da 17 ilde temel atacağız”

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Gelgel yaptığı paylaşımda, “Vatandaşımızın bu projenin yapılıp yapılamayacağı üzerine tek tereddüttü bulunmayan. Birlik dünyanın durduğu benzeri dönemde hakeza bire bir projeyi açıklıyoruz ve 25 Ekim’birlikte da önce temellerini atacağız. 5 bin konutun geçmiş temellerini Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta atacağız. Valiliklere yazı yazdık. Onlarda ilgililerle görüşmek suretiyle bize talepleri ilettiler. Biz de nüfus dağılımına bakarak adil şekilde sayıları belirleyerek, ilçelere dağıttık” dedi.

500 bin ev yapılacak

Cumhuriyet tarihinin arz nazik sosyal göz hamlesi çerçevesinde 500 bin toplumsal hane, 250 bin konut gayeli arsa, 50 bin işyeri hedefinin, evvel etabında 250 bin içtimai ev, 100 bin ev arsası ve 10 bin işyeri mensur edilecek. 81 ilde, 609 ilçede yapılacak sosyal hane projeleriyle vatandaşlar, toplamda 608 bin teklik fiyata ehil 2 zait 1 konutlara, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle ehil olacak. Bütün 850 bin teklik fiyata ehil 3 artı 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapabilecekler. İstanbul’da kademe gelirinin 18 bin liranın, diğer illerde 16 bin liranın altında olan gelişigüzel vatandaşlara müracaat kapısı çıplak olacak. – AYDIN

Share: