KUL ve SUTAŞ ülkelerinden mevrut tembihat sonrası Hollanda’dan dikkat calip değişmeyen! İstanbul Başkonsolosluğu’nu ziyarete kapattılar

Begayet sağcı Nekes Yön Partisi lideri Rasmus Paludan’ın İsveç ve Finlandiya’daki Kur’an-ı Verimli yakma eylemleri Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Skandal olaya Türkiye’den sert reaksiyon gelirken, ESIR, Almanya ve Fransa, yıldırı saldırısı riskinin arttığını söyleyerek Türkiye’deki vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Bu gelişmenin arkası sıra Hollanda’dan birlikte özen calip tıpkı etap geldi.

HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUĞU ZİYARETE KAPATILDI

İstanbul Beyoğlu’nda mevcut Hollanda Başkonsolosluğu, “olasılı ihtarname gösterileri ve batılı hedeflere yönelik artan yıldırma” esbabımucibe gösterilerek geçici süreyle ziyarete kapatıldı. Başkonsolosluğun Twitter sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere vadi verildi: “İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde muhtemel protestolar ve garplı hedeflere müteveccih kalan tehdit dolayısıyla, İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu, 30 Aile 2023 tarihinden itibaren geçici olarak ziyarete kapatılacaktır.”

KÖLE VE AVRUPA ÜLKELERİNDEN “SALDIRI” UYARISI

Öte yandan geçtiğimiz hafta arka arkaya açıklama özne ESIR, Almanya ve Fransa, Kur’an yakma eylemleri dolayısıyla Türkiye’dahi yıldırı saldırısı riskinin arttığını söyleyerek vatandaşlarına uyarılarda bulunmuştu. Üç büyüklük, Türkiye’deki vatandaşlarına canlı yerlerden uzak durmaları ve tetik olmaları gerektiğini belirtmişti.

“YILDIRI SALDIRILARI RİSKİ ARTTI”

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bodur bir süre önce İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Ahi’in yakılması Türkiye’de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle hele ağır sıklet, hareketli kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini tapınma yerlerini görüşme ederken titiz olunmalıdır” demişti.

“TERÖRİSTLER İBADET YERLERİNİ AMAÇ ALABİLİR”

BENDE’nin Büyükelçiliği ise, “Avrupa’dahi akıbet zamanlarda yaşanan Kuran yakma olaylarının arkası sıra ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere beklenen dişe diş saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, perestiş yerlerini yahut Batılıların sıkça müzakere ettiği yerleri kasit alarak, haddinden fazla birkaç uyarıda bulunarak yahut ilkin hiç uyarı vermeden saldırabilirler. Batılıların yol uğrağı yeri olan yerlerde alesta olun. Kalabalıktan kaçının. Bağan tıpkısı yanay tutun. Çevrenizden apaydın olun. Güncellemeler üzere evcil medyayı izleyin. ESIR vatandaşlarına müteveccih en üst Tembihler ve Mesajlar üzere Büyükelçilik sitesini izleme edin.” ifadelerini kullanmıştı.

“AZAMİ DİKKAT GÖSTERİN”

Fransa’nın Türkiye Büyükelçiliği’nden yollanan e-postada ise şu ifadeler vadi almıştı: “MEMLUK Konsolosluğu’nun 27 Ocak 2023’te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye’üstelik terör saldırısı riski arttığından Türkiye’üstelik ikamet fail ya da Türkiye’den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri da dahil tevessül etmek için hele ecnebi uyruklular yoluyla musahabe edildiği aşina buluşma noktalarında maksimal özen göstermeye çağrılmaktadır.”

Share: