KUL Senatosu şümullü iklim, vergi ve esenlik düzenlemelerini içeren 430 bilyon dolarlık yasa tasarısını onayladı

ABD Senatosu, kapsamlı iklim, algı ve afiyet düzenlemelerini içeren, Başbuğ Joe Biden’ın balaban önem verdiği yasa tasarısını onayladı. 430 bilyon dolar tutarındaki tasarının önümüzdeki hafta bile Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde onaylanması ve Biden’ın imzasıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

18 aydır gündemde olan ve Cumhuriyetçilerin ısrarla engellemeye çalıştığı yasa tasarısı, Senato’da 27 saat süren görüşmelerin arkası sıra kabul edildi.

BENDE’de “Enflasyonu Düşürme Yasası” yerine adlandırılan mülahaza üzere Senato’bile yapılan oylama 50-50 eşitlikle sonuçlandı. Tasarı, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’mağara oyuyla Senato’dan geçti.

Cumhuriyetperver senatörlerin topu, yasa tasarısının ekonomiyi elan birlikte kötüleştireceğini savunarak “Yararlı” oyu kullandı.

Demokrat senatörlerin kâffesi ise tasarıya destek verdi. Demokratlar, kısaca 740 bilyon dolarlık kullanılmamış sağlık da öngören tasarının federal borç açığını kapatarak yüzde 9,1’le akıbet 40 yılın en faziletkâr düzeyine çıkan enflasyonu birlikte düşürmesini umuyor.

Kanun tasarısının Senato’dan geçmesi, MEMLUK’üstelik Teşrinisani ayında Kongre için yapılacak meydanlık seçimler öncesi Başkan Biden amacıyla politik ayrımsız galebe yerine görülüyor.

Biden, Senato’daki oylama sonrası yaptığı açıklamada, “Kurumlar vergisinde bilyon dolarlık şirketlere asgari yüzde 15’lik algı yükümlülüğü getirerek rüşvet kodunda denklik sağlayacağız. Enflasyonu Düşürme Yasası geçtiğinde, bu şirketler nihayet üzerlerine düşen ödemeyi yapmaya başlayacaklar” dedi.

Demokratların Senato’daki lideri Chuck Schumer, yasa tasarısının geçmesinden sonradan yumruklarını havaya kaldırarak “Senato zaman yazdı” dedi. Schumer, “Kongre’nin nazik işler başarabileceğine dayalı umudunu yitiren Amerikalılar, bu akıl sizin amacıyla. Bu ide Amerika’yı on yıllar süresince değiştirecek” diye konuştu.

Ide neler öngörüyor?

Komutan Biden’ın “tarihi” adına nitelendirdiği idea; karbon salımının azaltılmasını, elektrikli çevirici ile çağ enerjisi ve yenilenebilir enerji kullanımı özellikle kalkışmak için tüketicilerin yeşil enerjiye yöneltilmesini, şirketlerin ödeyeceği kurumlar vergisi ile bireylerin ödeyeceği dirimlik vergisinin elan eli sıkı taharri edilmesini, yaşlılar üzere reçeteli reçete maliyetlerinin azaltılmasını öngörüyor.

Tasarının yasalaşması halinde BENDE abuhava değişikliğiyle uğraş üzere 369 milyar dolar harcayacak. ABD’nin şimdiye kadar bu alanda yaptığı en nazik yatırımla, ülkede karbon salımının 2030’a büyüklüğünde yüzde 40 azaltılması hedefleniyor.

Biden Nisan 2021’bile KUL’nin karbon salımını 2030’a kadar arz az yüzde 50 azaltma sözü vermiş, ülkesinin iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası arenaya düşüncesiz dönmesi taahhüdünde bulunmuştu.

Share: