Köy sakinleri toprak kayması zımnında çöken yolun yapılmasını istiyor

Karye sakinleri toprak kayması nedeniyle çöken yolun yapılmasını istiyor

BİNGÖL – Bingöl’de yaklaşık 3 ay önceki meydana gelen heyelanda Rahatlık karye yolu ulaşıma kapandı. Köy sakinleri, kış gelmeden kapanan yolun açılmasını istek ediyor.

Bingöl merkeze kapalı Erinç köyünün yolu tahminî 3 ay önceki meydana mevrut toprak kayması nedeniyle ulaşıma kapandı. Yolda ait kurumlarca araştırmalar yapılırken, köy sakinleri yolun kış ayları gelmeden yapılmasını talep ediyor. Bir Nice köyün bu yoldan faydalandığını belirten köylüler, öğrenci ve hastaların birlikte rehavet yaşadığını dile getirdi.

Köy sakinleri namına açıklama fail Alaattin Elaltunkara, “Burada toplanmamızın nedeni, daim çöken Yamaç köy yolunu kullanan köylüler olarak yaşadığımız sorunları aynı posta henüz kamuoyuna duyurmaktır. Ön köy yolunu kullanan birçok köy var. Bu köylerimizde hayat dolu ve ikamet fail köylülerimiz, yıllardan beri bu posta sorununu yaşamaktadırlar. Yolumuz sonsuz heyelanlar sonucu çöküyor. Imdi arızi onarımlara üstelik dayanamaz oldu. Bu arızi çözümlerin hiçbir fayda vermediği görülmüştür. 9 kilometre olan misil, kayşa sebebiyle dolaylı yollardan kısaca 20 kilometreye çıkmaktadır. Bu yöredeki bütün köylere maddi anlamda bire bir güçlük getirmektedir. Köy yolumuzun zinde olmaması ve mesafenin uzaması nedeniyle okula revan öğrencilerimiz ve hastalarımız yük yaşamaktadırlar. Toplanmamızın nedeni, başta üstelik belirttiğimiz kadar sesimizi yetkililere belirtmek ve Sükûnet karye yolunun şita mevsimine girmeden çabucak çözüme kavuşturulmasını sağlamaktır” dedi.

Share: