Kovid-19 hikâye artışına karşı dikkatli olun uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüsün çokça hızlı bulaştığını ve etkilerinin kişiden kişiye değiştiğini belirterek, PCR testi negatif çıkacak olsa birlikte bazen belirtileri olanların toplumdan izole olmaları gerektiğini bildirdi.

Çin’den getirilen Kovid-19 aşısının testlerine gönüllü katılan ve immünoloji üzerine doktorası kâin Özkan, AA muhabirine, hele son haftalarda fenomen oranlarında kırıcı bir artış olduğunu dile getirdi.

Koronavirüs semptomlarının mutasyonlardan bilahare değiştiğini anlatan Özkan, virüsler insandan insana geçerken mutasyona uğradığını, dolayısıyla ilinek ve etkilerinin değiştiğini rapor etti.

Bazı vakaların nezleye benzediğini vurgulayan Özkan, “Koronavirüsün semptomları dahi değişti. Bazılarında ince sürüyor, bazılarında ise vakit kaybetmeden üç dönüş sürüyor. Enteresan bir şekilde kişiden kişiye değişiyor. Boğaz ve adale ağrısı şikayetini elan civar planda görüyoruz. Az Buçuk grip, nezle kadar görünüyor.” diyerek konuştu.

Hastaneye yatan Kovid-19 hastalarının büyük bölümünün faaliyetler öncesi testlerde koronavirüs olduğunu hasbelkader öğrendiğini ifade fail Özkan, müstacel servislere grip şikayetiyle başvuranların yüzde 45-50’sinin PCR testinin pozitif çıktığını belirtti.

Özkan, gösterişli bakımda koronavirüs tedavisi gören hastaların dahi istikbal yaş veya bağışıklığı baskılanmış kronik hastalar olduğunu dile getirdi.

“Olayın ciddiyetinin farkında kalkışmak gerekiyor”

Sınav sonucu menfi sâdır ara sıra hastaların da Kovid-19 olabileceğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“Bildirme iri risk grubu yaşlı ve kronik hastalardır, kendilerini çokça bol korumaları gerekiyor. Merbut yerlerde maske takacaklar, araç değilse haddinden fazla hareketli yerlere girmeyecekler. Virüse cebin bağışıklığı yükseltmek için beslenme, vitaminleri kabul etmek, gaflet uykusu düzenini keşfetmek, stresten ırak ara vermek haddinden fazla majör. Virüs haddinden fazla hızlı bulaşıyor ve gidişatını öngöremiyoruz. PCR testi olumsuz balkon olsa üstelik halsizlik, kas ve argıt ağrısı olanların koronavirüs olma ihtimali çok erdemli. Lütfen bu belirtileri olanlar toplumdan ırak dursunlar. Eksantrik insanlara ağırbaşlılık yaratmasınlar.”

Özkan, koronavirüsün belirtilerini iklimleme cihazı çarpması evet dahi nezleden fark etmenin bile pres olduğunu belirterek, kâh Kovid-19 hastalarının klimadan üşüdüğü için rahatsızlandığını düşündüğünü söyledi.

Kendisini halsiz hissedenlerin da çevresinden izole olması gerektiğinin altını çizen Özkan, “Zait çıktığı için evde karantinada olması müstelzim kâh hastalar cezai yaptırımı bulunmayan diye niteleyerek dışarıda gezebiliyor. Bunlar sunu çok üstelik öz çevresine kötülük veriyor, farkında değiller. Olayın ciddiyetinin farkında atılmak, insanları henüz fazla riske atmamak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.Share: