KOSGEB desteğiyle “kaynak işi” özne müteşebbis, 6 kişiyi üstelik istihdam ediyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde işlek Zübeyde Dan, Kıytırık ve Orta Ölçekli İşletmeleri Ihya ve Terviç İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle açtığı aksiyon yerinde 6 kişiye dahi himmet imkanı sağlıyor.

Uşak’ta tevakkuf eden evli ve 2 yavru annesi Dan (48), eş bütçesine ulama keşfetmek amacıyla evinde mantı, börek ve kurabiye kabil ürünler yapmaya başladı. Yaptığı soy işleri beğenilince girişimcilik kursuna katılan Dan, belge almaya adalet kazandı.

Bir süre bilahare eşinin tayini zımnında Amasya’nın Merzifon ilçesine taşınan Dan, burada emniyet desteğinden idrak etmek üzere KOSGEB’e başvurdu. Dan, 6 yıl ilk KOSGEB’den aldığı 50 bin teklik hibeyle dernekevi mahsulat üzerine aksiyon yeri açtı.

Zamanla işlerini büyüten, 6 kadına de iş imkanı sağlayan Dan, ürünlerini kargoyla ülkenin her adına gönderiyor.

Zübeyde Dan, AA muhabirine, soy işi ürünleri yapmayı çokça sevdiğini söyledi.

Çocukluk hayalini izzet desteğiyle gerçekleştirdiğini belirten Dan, “Kendime ilişkin aksiyon yeri açmayı çocukluğumdan bu yana görüntü ediyordum. Harıldamak, tıpkısı şeyler başarmak çok fena hâlde. KOSGEB yardımıyla 6 kişiye savsaklamak kapısı açtık.” dedi.

Kadının olduğu her yerde yavaş ve birliktelik olduğunu dile getiren Dan, “Eş isterse yapamayacağı hiçbir özdek namevcut. Hemcinslerimle el birliği zarfında istihsal yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Müşterilerine yerel nitelikte gato, börek, mantı, lahana, kurs, biber dolması kadar mahsulat hazırladıklarını belirten Dan, “Ürünlerimizi evde yaptığımız titizlik ve doğallıkta hazırlıyoruz. Müşterilerimiz, ‘Kendi elimizin tadını alıyoruz.’ diyorlar. Alelhusus kurs ve saç üstümüz çok beğeniliyor, siparişlere yetişemiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Kadınlara gelişim yaşamına karışma olmaları tavsiyesinde bulunan Dan, şunları kaydetti:

“Benim kadar olan aile hanımları, hayallerinin ardı sıra gitsin. Ben birlikte bu işin bu büyüklüğünde büyüyeceğini düşünmemiştim ama başlayıp azmedince beklediğimden daha iri işlemler oldu. Hayallerimi gerçekleştirdiğim üzere çokça mutluyum. Çalışanlarımla üretip Türkiye’nin seçme adına ve elverişsiz dışına gönderiyorum. Bunun gururu ve mutluluğu valör biçilemez. Hedefim, hareket yerini büyüterek imdi kadına imkan çıkarmak.”

Çalışanlardan Mehtap Özaktaş da kazandığı parayla eş bütçesine katkı sağladığını belirterek, kendi ayakları üzerinde durabilmenin çokça evire çevire bir duygu olduğunu tabir etti.Share: