Koruma altındaki kanyonda basak fethetmek için kazılan kayalar, tepkilere illet oldu

Siper altındaki kanyonda basak fora etmek amacıyla kazılan kayalar, tepkilere sebep oldu

Doğa harikası Tamu Deresi Kanyonu’nda reviş merdiveni amacıyla kayaları oyup kazıdılar

ARTVİN – Dünyanın arz iri kanyonları arasında gösterilen ve tabii yapısıyla hayranlık uyandıran Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Tamu Deresi Kanyonu için yapılan “Tamu Deresi’nde behişt yaşanıyor” proje kapsamında merdiven yapımı için kayaların oyularak kazınması reaksiyon çekti.

Artvin’dahi ilçeye 7 kilometre uzaklıktaki bulunan doğal SİT alanı olan Tamu Deresi Kanyonu’nun, turizme kazandırılması için Ardanuç Kaymakamlığı ve İl Hars ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde başlatılan ‘Cehennem Deresi’nde cennet yaşanıyor’ isimli proje çalışması bitmeme ediyor. Dünyanın yeryüzü şişman kanyonları beyninde gösterilen ve tabii yapısıyla hayranlık uyandıran Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Tamu Deresi Kanyonu’nun iki yakasını birleştirecek olan pencere güreşçi köprüsü ve toplumsal tesislerin de üzere kayran aldığı projenin tamamlanmasını havza halkı merakla bekliyor.

Yapılacak proje kapsamında 2,5 kilometre uzunluğu, 200 metre yüksekliği ve 70 metre genişliği ile dünyanın ve Türkiye’nin yeryüzü balaban kanyonlarından olan kanyonun çevresinde gezi ve gidiş yolları planlanıyor.

Kanyonun iki yakası ayrıca inşa edilecek 80 metre uzunluğunda, 2,5 metre kadar pencere köprü ile birleştirilecek. Proje hamle etap ihaleye çıkarken, Cehennem Deresi Kanyonu, turistler amacıyla frapan kuzuluk dahi getirilmesi hedefleniyor. Projenin inşaatı bitmeme ederken, kanyonun arka tarafından alt bölgesine inmesine sağlayacak olan tutum yolu bazı vatandaşlar marifetiyle tepki çekti.

Doğa fek edilmeden yapılabilirdi

Siper altındaki kanyonun natürel yapısının bozulduğunu ifade eden toprak halkından Gürsel Kaya, “Ardanuç doğanın bize bahşettiği güzelliklerin hepsini içinde barından tıpkısı toprak. Burasını turizm kazandırmak bittabi hepimizin arzusu amma bunu doğayı fesih etmeden tahsis etmek geçişsiz. Tamu Deresinde yüz yıllardır doğanın şekillendirdiği bire bir yapı var. Batıdan gelen turistler, dünyanın ikinci şişman kanyonu olan Cehennem Deresini güzelliklerini dercetmek üzere geliyor. İçerisinde yapılan öğün kabil tahribatlar eğreti yapılanmalar insanların ilgisini çekmiyor. Bu nedenle natürel yapısını bozmamaya özen göstermeliyiz. Henüz bilimsel asansör gibi güreşçi köprüsü kabilinden iş yapılabilirdi ve huy halel edilmemiş olurdu” ifadelerini kullandı.Share: