Konya’da Cezaevi Şantiyesinde İşten Çıkarılan İşçi: “Hakeza Türe mi Evet?”

Konya’da, Hak Bakanlığı’na sınırlanmış kodes şantiyesinde etkin aynı işçi, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını iddia etti. Bire Bir yıldır tıpkısı şantiyede çalıştığını rapor fail iştirakçi, “Bayramda burada beni 13 bölüm yasakçı olarak beklettiler 4 günce ecir ödediler. Hakeza doğruluk mi peki?” dedi.

Konya’da, Adana Çevre Yolu’nun 10. kilometresinde küsurat Tatlıcak Mahallesi’nde yapılan Konya Ukubet İnfaz Kurumu Kampüsü imal işinde müteharrik tıpkısı iştirakçi, hukuksuz bir şekilde işten çıkarıldığını argüman etti. Gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldığını anlatım eden iştirakçi, “Burada şöyle tıpkı hukuksuzluk var; adamlar işten çıkışımı verip tazminatımı vermiyor. Adamlar, bilerek beni işten çıkartıyor. Bu garip şeylerin olmaması geçişsiz. Buraya gelenler özlük adamlarını tutuyorlar. Ayrımsız seneden beri buradayım. Hakkım, hukukum gözetilmeden beni işten çıkarıyorlar” şeklinde konuştu.

“400 LİRA VERDİLER”

Yapı Yeri sorumlusu ve işçi beyninde aynı güzeşte diyalogta, şantiye yetkilisi; bu zümre durumlarda ileriye yahut geriye çevrik durumların mukavim incelenmediğini çalışanların doğrudan işten çıkarıldığını anlatım etti. İşçinin, “Bayram’da beni şantiyede yasakçı kendisine beklettiler. Bunun için 400 lira verdiler böyle hak mi evet?” demesi üstüne şantiye yetkilisi, “Ego bunun detayını bilmiyorum” şeklinde izahta bulundu.

İşten çıkışı verilen işçinin, şantiyede başka aynı personel ile polemik yaşaması üzerine çıkışının verildiği bilgisine ulaşıldı. Öte yandan müteahhit firma yetkililerinin görüngü ile ilgilendiren yaptıkları açıklamada, “”Biz işçinin kendisine ayrımsız tutar ödence teklif ettik. Akseptans etmedi. Biz da hakkını araması için ünsiyet yoluna başvurması gerektiğini tabir ettik” ifadeleri yer aldı.Share: