Konya Olgun Merkezi’nde Sayısal Keşfediş Sergisi açıldı

Konya Bilgelik Merkezi’nde “Dijital Keşfediş: Dijital Asır, Sayısal Dünya, Değiş ve Geleceğe Girişmek” temalı dijital laf sergisi izlenime sunuldu.

Büyükşehir Belediyesi, Konya Tecim Odası Karatay Üniversitesi ve Konya Malumat Merkezi işbirliğiyle açılan sergide, danışma eserlerinin beraberinde teknoloji atölyeleri, 3D ve sanal gerçek (VR) birikim alanları meydan alıyor.

Panel ve söyleşilerin dahi düzlük alacağı etkinlikte, üç boyutlu mevhum akvaryum salonunda ” Akdeniz’üstelik Gezi” isimli filmin gösterimi yapılıyor.

Ayrıca ziyaretçiler, sanatçı Kıvrılma Sezer’in “Sanal Kıvrılma VR Deneyimi” sergisiyle, İstanbul’u VR gözlükleriyle seyran şansı elde ediyor.

Eseri sergilenen sanatçılardan Talat Parafin, bu medya türünün rapor gücünün çok faziletkâr olduğunu söyledi.

Alkan, 3D ve sanal gerçeklikle ayrımsız araya mevrut bu deneyimin insanda çokça dinç tıpkı kalıntı bıraktığını belirterek, “Bu medyanın rapor gücü, makul hikaye ve akıllıcasına estetikle benzeri araya gelirse serencam rütbe faal olur. Türkiye’bile çokça vahim aynı zihayat potansiyeli var. Onların zihnî ve can kapasiteleri, bu ülkenin barındırdığı hikaye kapasitesi, dünyada desise edilmeye ayar. Onlara bir nebzecik bire bir düşün ve esin verebilmek için buradayız.” diye konuştu.

Her yaştan uygulayım bilimi meraklısına açıkça olan sergi, 12 Şubat’a büyüklüğünde ziyaret edilebilecek.

Share: