Komutan Vidinlioğlu: “Yaşanan selde 400 aile ve işyerini su bastı”

Kastamonu’birlikte akşamüstü yaşanan baskın afetinde metrekareye 73,5 kilo yağış düştü. Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, yaşanan dominant afeti cihetiyle 400 aile ve işyerini suyun bastığını söyledi.

Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu’de akşamüstü yaşanan bora yağmur ve fırtına sonrası hasar gören alanlarda incelemede bulundu. Sel sularının bastığı ocak ve işyerlerini konuşma fail Komutan Vidinlioğlu, ‘önceki olsun’ dileklerinden bulundu. Antrparantez tıkanan mazgallarda uray ekiplerinin yürüttüğü çalışmaları yakından takip eden Nazır Vidinlioğlu, vatandaşlarla benzeri müddet dostça ederek, arzu ve taleplerini üstelik dinledi.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, şehrin birçok noktasında hâkim sularının bastığı eş ve işyerlerinde boşaltma çalışmalarını sürdürürken, antrparantez tıkanan mazgalları ve yollarda oluşan su birikintisi ile molozları çalmak için çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor.

“Kısaca 400 çıngı işyerinde ve evimizde su baskınları kâin”

Kastamonu Belediyesi ekiplerinin yürüttüğü icraat üzerine bilgilendirmede bulunan Kastamonu Şehremini Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Allah beterinden saklasın. Tahminî 400 sunum işyerinde ve evimizde su baskınları bulunan. Amma çokça gücük müddet içerisinde müdahalede bulunduk. Hem etraflı sürekli hem bile ağır benzeri yağışa maruz kaldık. Bu yüzden hele dere yatağından akarsu seviyesinin yükselmesiyle gelişigüzel kâh yerlerde kayran düz geriye akımlardan dolayı su baskınlarında artışa faktör oldu. Ama gelişmemiş sürede ekiplerimiz müdahalede bulundu. Şu anda 11 devam vidanjörümüz ve su tahliye makinesi ile akarsu baskınların olduğu yerlerde bulunan suları temizliyoruz. Nasrullah Meydanında, Aşirefendi Hanında, Kuzeykent Mahallesinde, Karaçomak Deresi süresince, İnönü Mahallesinde pahal şekilde su baskınları oldu. Kastamonu Belediyesinin akıbet dönemlerde yaptığı yatırımlar sebebiyle Mehmet Akif Ersoy Mahallesinde değişik mahallelerimize bakarak çokça daha az hasarla atlattı. Hemen Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde moloz yığılması şeklinde kıran oldu. Filhakika çarçabuk ekiplerimiz saflık çalışmalarına başladı, inşallah hemen temizleyeceğiz. Ekiplerimiz coşkun bire bir şekilde çalışmalarını rastgele noktada sürdürüyor. Hep ekiplerimiz teyakkuz halinde. İnşallah genişlik gelişmemiş sürede problemlerimizi çözmüş oluruz” dedi.

“Yaşanan selde can kaybımız namevcut ancak maddesel hasarlar bir nice noktada bulunan”

Yaşanan sel afetinde birey kaybının olmadığını belirten Komutan Vidinlioğlu, maddi hasarların bir nice noktada olduğunu rapor ederek, “Imdi bütün enerjimizi, bütün mesaimizi eskimemiş normallere göre traksiyon ve izlence yapmakla geçirmemiz gerekiyor. Zira hem Kastamonu’de hem dahi sair ilçelerimizde bu forma felaketler bu büyüklüğünde sıklıkla olmuyordu. Ama serencam yıllarda bu asıl afetlerle temas sabık kalan tıpkısı şekilde yüz yüze kalmaya başladık. Bizler tedbirlerimizi alacağız. Tabii ki bu tür afat olduğunda sunma beş altı hasarla şehrimizin atlatmasını nail olmak yönünde tıpkı ferman göstereceğiz. Anca zannediyorum ki bundan sonraki çalışmalarımız bilcümle ağırlığımız bu şekilde olacak. Kullanılmamış normallere göre çalışmalarımızı bizler bitmeme ettireceğiz. Şu anda üstünde durduğumuz iki baksta seçme iki yoluyla patlaklar var. Akarsu miktarı o kadar çok ki ama çok şükür duygusal kaybımız yok, maddi hasarlar tabii mevcut. AFAD İl Müdürümüz ile çok ekti ayrımsız koordinede bulunduk. AFAD Başkanımız Yunus Satış aradı, onunla görüştük. AFAD Başkanımızda hızlı hızlı bizlere hem vidanjör hem dahi akarsu tahliye makinesi yönünde bizlere bindi vereceklerini söylediler. İnşallah arz bodur sürede bu yeğin baskınını atlatırız. Allah elan beterinden saklasın. Bütün hemşerilerime geçmiş olsun diyorum” diye konuştu.

“Sahadayız, çalışıyoruz ve gelişmemiş sürede afetin üstesinden geleceğiz”

Sahada olduklarını ve güdük sürede afetin üstesinden geleceklerine inandığını belirten Başbuğ Vidinlioğlu, şöyle konuştu: “Hem içtimai medya hesabımdan hem üstelik cep telefonumdan onlarca kez arandım evet bile mesajlar atıldı. Elbette bu kadar kilolu aynı yağmurdan sonradan kestirmece 400 çıngı aile ve işyerini akarsu basmışken tabiatıyla ki sistem önceliğin kendisinde olmasını istiyor ama haddinden fazla bodur bire bir sabırla sabaha kadar zannediyorum tek yerimizde sıkıntı kalmayacak şekilde programımızı yaptık. İnşallah kısa sürede bunu atlatırız. Bittabi kayran vadi serzenişler olacaktır, bunları tatlılıkla karşılıyoruz. Bittabi ki yağışın miktarı fazla olduğundan ne yazık ki Kastamonu kabilinden dere yatağının gelişigüzel iki tarafına konuşlanmış şehirler bu eşkâl sıkıntılarla artık karşılıyorlar. Ama aldığımız tedbirlerle ve çıktı alacağımız tedbirler yardımıyla olabilecek afetin yeryüzü azını yaşadık. Cenabıhak beterinden saklasın. Hemşehrilerimizin gönülleri abat olsun, sahadayız, çalışıyoruz ve kısa sürede bu afetinden üstesinden geleceğiz” – KASTAMONUShare: