Koçarlı’da tarihin kapıları aralanıyor

Koçarlı’de tarihin kapıları aralanıyor

Cihanoğlu Kulesi ve Konağı turizme kazandırılıyor

AYDIN – Aydın’ın Koçarlı ilçesinin güneş kokan sembolü olan Cihanoğlu Kulesi ve Konağı’nın restorasyon ve rölöve projesi ile ilişik çalışmalar başlıyor. Koçarlı Belediye Reisi Nedim Kaplan, “Çalışmalar tamamlandığında bura üstelik Adnan Menderes El Erki Müzesi ve Çakırbeyli Köy Pazarı ile bütünleşecek. Koçarlı henüz bile gezilmeye, görülmeye ayar benzeri vadi haline ati” dedi.

Cihanoğlu Kulesi ve Konağı ile birlikte çevresi amacıyla Koçarlı Belediyesi eliyle hazırlanan ve Münevver Firez Varlıkları Dulda Havza Kurulu’na verilen restorasyon projesinin geçtiğimiz aylarda onaylandı. İzmir Rölöve ve Anıtlar Ege Mıntıka Müdürlüğü eliyle yapılacak olan münakasa sonrası yenileme ve rölöve çalışması ile önümüzde kamer başlayacağı belirtildi. Firez ve Turizm Bakanlığı tarafından mukabele aktarılacak olan restorasyon ve rölöve projesi çalışmaları öncesinde Koçarlı Şehremini Nedim Kaplan, Görgülü İl Ekin ve Turizm Müdürü Rüya Tuncer, Kültürlü Arkeoloji Müzesi Müdürü Ulvi Akkuş, Röleve ve Anıtlar Ege Havza Müdürü Sibel Dönmez ve beraberindeki gök bilimi ile birlikte Cihanoğlu Kulesi, Konağı ve çevresinde incelemelerde bulundu.

“Kullanılmamış yılın önceki aylarında çalışmalar başlayacak”

Koçarlı Cihanoğlu Kulesi ve Konağı’nda gerçekleştirilecek olan restorasyon çalışmalarının ilçenin site tarihi üzere heybetli olduğunu ifade eden Görgülü İl Hars ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Imge Tuncer, “Bu projenin Koçarlı kent tarihi amacıyla benzeri dönüm noktası olduğunu düşünüyorum. Şehremaneti Başkanımız Nedim Kaplan beyefendi yer başından beri burası üzere diri tıpkısı kavrayış ortaya koydu. Bizler birlikte onun enerjisi ile gelişigüzel burada muktezi çalışmaları hemencek ilhak etmek noktasında muadele ile çalıştık. Bugün geldiğimiz noktada Hars ve Turizm Bakanımız bu projeyi 2023 Yatırım Programı içerisine dahil etti. 2023’ün önceki ayları ile birlikte burada fiziki çalışmalar başlayacak” dedi.

“Bu proje tafsilatlı yıllardır konuşlan benzeri projeydi”

Koçarlı Şehremini Nedim Kaplan, teferruatlı yıllardır mütekellim Cihanoğlu Kulesi ve Konağı’nın yenileme projesinin gerçekleştirilmesinin kendi döneminde hayata geçirilmesinden ortalık mutlu olduğunu belirterek, “1700’lü yıllardan kalma Kanuncu Odalık Süleyman vasıtasıyla Cihanoğlu Beyliği’hangi mevkuf tıpkı düz burası. Bu proje mufassal yıllardır Koçarlı’bile konuşulan bire bir projeydi. Koçarlı ilçemizde ilgilendiren tam yatırımlar sürerken tığ de belediye olarak tarihimize bile topluluk çıkmak istedik. Konu ile ilgilendiren Ekin ve Turizm Bakanımız Nuri Ersoy ile görüştük. Vekil karın ‘siz yasalı zemindeki problemleri halledin, biz da yenileme, rölöve ve turizme kazandırılması noktasında tığ da ne gerekiyorsa yapacağız’ sözünden hareket ile enerjimizi bu yönde harcadık. Kamulaştırma meselesini çözdük, şehremaneti namına üzerimize sakıt restorasyon ve rölöve çalışmalarını tamamladık. Bu türlü çalışmalar haddinden fazla devir alsa de biz 2 sene üzere gelişmemiş ayrımsız müddet içerisinde; devletleştirme, yenileme ve rölöve öncesi çalışmaları, proje çalışmasını tamamlayarak Anıtlar Kurulu’ndan geçmesini sağladık” diye konuştu.

“Çalışmalar 10 bin metrekarelik benzeri alanı içerisine alıyor”

Gerçekleştirilecek yenileme ve rölöve çalışmaları hakkında bilgi veren Başbuğ Kaplan, “Cihanoğlu Kulesi ve Konağı’nın bulunduğu bu alan dışarısında 5 bin metrekarelik oldukça benzeri alışveriş yeri var. Orayı dahi sisteme entegre haline getirdik. Kısaca 10 bin metrekare düzlük içerisindeki alanda gerçekleştirilecek çalışmalarla burayı turizme kazandıracağız. Tarihimizi yaşatarak, o dokuyu orjinaline döndürerek gelecek kuşaklara aktarmanın derdindeyiz. Uray adına Hars ve Turizm Bakanlığı’na bizim üstelik tahsis ettiğimiz 5 bin metrekarelik alan içerisinde kafasız pazarı, lokal ürünlerin satıldığı alanlar, hediyelik kayıt stantları, yiyecek-içmece alanları ve park kadar bu havza ile entegre olacak şekilde alanları da ilçemize kazandıracağız. Kent müzesi de bu proje dahilinde gerçekleştirilecek olan çalışmalardan tıpkısı tanesi. Çalışmalar tamamlandığında bura birlikte Adnan Menderes Demokratlık Müzesi ve Çakırbeyli Karye Pazarı ile alay malay bütünleşecek. Koçarlı elan birlikte gezilmeye, görülmeye ayar benzeri saha haline ati” ifadelerini kullandı.

Share: