Kocaeli’de Türkiye-Almanya Yatırım ve İş Birliği Haset toplantısı düzenlendi

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Türkiye ve Almanya arasındaki gösterişli ilişkilerin yüzyıllara dayandığını belirterek, “Ülkemiz ortada ikili ticaret hacmi 40 milyar avro ile rekor kırdı.” dedi.

Schulz, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Almanya Ankara Büyükelçiliği aksiyon birliğinde SEKA Kongre Merkezi’nde planlı Türkiye-Almanya Yatırım ve İş Birliği Haset toplantısına katıldı.

Bu cins toplantılarla Alman ve Türk iş insanlarını buluşturarak sorulara direkt muhatap bulmalarını sağladıklarını nâkil Schulz, “Amacımız, Türkiye’deki kurumlarla irtibatı kolaylaştırmak ve Türk-Alman hareket adamları beyninde bağlantıları kolaylaştırmak. Büyükelçilik olarak mümkün olduğu sürece bakım odaklıyız. Ticaret ve soylu erki değişim üzere sizleri yiğitlendirmek istiyoruz.” dedi.

Schulz, Türkiye’de sanayinin kalbinin Kocaeli’de attığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Kocaeli, Almanya ekonomisi amacıyla haddinden fazla büyük. Birçok Alman şirketi burada mücahede gerçekleştiriyor. Türkiye ve Almanya arasındaki tehlikeli ilişkiler yüzyıllara dayanıyor. Iktisadi münasebat, bunların en önemlisi diyebilirim. Ülkemiz arasında ikili ticaret hacmi 40 milyar avro ile rekor kırdı. Türk iş adamları Almanya’ya yatırım yapıyorlar. Dilerim bugün haddinden fazla sayıda anlaşmaların altına imza atabiliriz.”

Vali Seddar Güç dahi Almanya’nın Türkiye’nin sunma aşkın ticaret yaptığı mutluluk olduğunu belirterek, akıbet dönemde düğme yatırımların arttığını kaydetti.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise amaçlarının Alman ve Türk firmalarını aynı araya haberdar etmek olduğunu vurgulayarak, programa 18 Alman ve 95 Türk firmasının katıldığını söyledi.

Toplantıda, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın, herhangi bir iki ülkeye yapılan yatırımlar için katılımcıları bilgilendirdi.Share: