Kışın 40 merhale sıcaklığı mevcut Ilıgöl buz tuttu

– Kışın 40 evre sıcaklığı mevcut Ilıgöl buz tuttu

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Kalderası’nın 2 bin 948 rakımlı zirvesinde bulunan ve kışın 40 derece sıcaklığı bulunan göllerden biri olan Ilıgöl, itici havaların etkisiyle dondu.

Dünyanın ikinci nazik Yanardağ Ağzı Gölü olma özelliğine sahip Nemrut Kalderası’nın 2 bin 948 rakımlı zirvesinde kâin ve kış aylarında bile akarsu sıcaklığı 40 dereceyi bulan Ilıgöl, şimdilerde antipatik havanın etkisiyle yüzeyinin nazik tıpkı kısmı buzla kaplandı. Seçkin yıl binlerce domestik ve ecnebi turisti ağırlayan kalderada günlerdir faal olan antipatik gelgel dondurucu seviyelere ulaştı. Kalderada kar kalınlığı 20 santimetreyi bulurken, bünyesinde bulunan Ilıgöl ise antipatik havanın etkisiyle balaban aynı bölümü buzla kaplandı. Tahminî 1,2 kilometrekare yüzölçümüne cemaat ve lüzumlu göl tabanından gerekse gölün çevresinden karışan ısıdam sular cihetiyle kış aylarında 40, yaz aylarında ise 60 paye sıcaklığı mevcut Ilıgöl, içerisinde mineral maddenin az çok faziletkâr olması ve kükürtlü yapısı ile bir nice hastalığın tedavisinde kullanılırken, şimdilerde ise buz tutan yüzeyi ile görenleri şaşkına çevirdi.

Kalderayı ziyaret fail vatandaşlar, gördükleri dekor karşısında hayran kaldı. Gölün yüzeyinde yürüyen vatandaşlar fotoğraf çekerek manzaranın tadını çıkardı. Bölgeyi müzakere eden vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüklerini dile getirerek, “Bizler burayı gezerken dikkatimizi çeken tıpkısı olayla karşılaştık. Gerçekte şu dakika bulunduğumuz havza ısıdam göl bölgesi. Maatteessüf antipatik havaların etkisiyle bu göl etkisini yitirmiş ve yüzeyi buz tutmuş. Bizler de fotoğrafhane arkadaşlarla beraber Nemrut’u gezerken bu tabiat harikası yeri fotoğraflarken bu görselle karşılaştık. Tabiatıyla havanın hangi kadar dokunaklı geçtiğini, hangi kadar korkulu benzeri format aldığını gördük. Gölün adı hamam amma şu an maalesef buzlaşmış halde. Bizler da foto çektik, arkadaşlarla bu arada ziyaretimize devam edeceğiz” diyerek konuştu.

Share: