KIRKLARELİ – Mütekait polis memuru 32 yıldır vatandaşın “arzuhalini” kağıda döküyor

Kırklareli’nde 32 yıldır arzuhalcilik özne tekaüt polis güçleri memuru Ulu Muhabbet, vatandaşların hüznüne ve mutluluğuna yazdığı dilekçelerle ortak oluyor.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 1968 yılında arzuhalcide yazdırdığı dilekçeyle polisliğe başvuran Mehabetli Sevgi, sınavı başarıyla geçtikten sonradan Samsun, Mersin, Diyarbakır ve Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde görev yaptı.

1991 yılında emekli olan Kalp, Lüleburgaz’birlikte kiraladığı 10 metrekarelik dükkanda arzuhalcilik yapmaya başladı. Yaşına rağmen vatandaşların hüznüne ve mutluluğuna detaylı yıllar daktilosuyla ortak olan Sevgi, akıbet 2 yıldır dilekçelerini kimi vakit bilgisayarda ara sıra birlikte eski daktilosunda yazıyor.

Muhabbet, AA muhabirine, mesleğini isteyerek yaptığını, daktilonun tuşlarına dokunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Memuriyet hayatında bile abece işlerinde çalıştığını anlatan Hatır, “Polisliğe başvurma ettiğimden beri aklımdaydı, ‘mütekait olursam bu mesleği yapacağım’ diye. Bugüne kadar 10 daktilo eskittim. Akıbet yıllarda bilgisayara intikal yapmaya başladık. arada bir bilmediğimiz konular ve kelimeler geliyor, onları üstelik kitaplardan bakıyor ve yazıyoruz.” dedi.

“Ara Sıra günler yersiz geçiyor, kimi vakit 3-5 arzuhâl yazıyorum”

Muhabbet, dükkana gelmediği günler çokça sıkıldığını ve adeta zamanın geçmediğini belirterek, “Alfabe ayırmak beni rahatlatıyor. İnsanlar mutlu olursa elan de kıvançlı oluyorum. Bazen eyyam abes geçiyor, kimi vakit 3-5 arzuhâl yazıyorum. Mahsus bir fiyatımız da bulunmayan, yurttaş gönlünden geçeni bırakıyor, hele müzaheret dilekçelerinden dünyalık almıyorum.” diyerek konuştu.

Geçmiş yıllarda resmi dairelerden daktilo sesinin yükseldiğini fakat teknolojinin gelişmesiyle duyulmaz olduğunu dile getiren Kalp, “Daktilograf insana ayrı aynı afiyet veriyor. Tıpkı resmi daireye girdiğinde vaktiyle ‘tak tak tak’ daktilo sesleri gelirdi, şimdi bulunmayan. Özellikle resmi dairelerde daktilo sesi geldiğinde haddinden fazla hoşuma giderdi amma şimdi yok o sesler, bilgisayara geçeli daktilograf kalmadı.” ifadesini kullandı.

Share: