KIRKLARELİ – 4 bin 204 öğrenciye ücretsiz kemirmek veriliyor

Milli Eğitim Bakanlığının sağladığı imkanlarla Kırklareli’nde ayrımlı eğitim bilimi kademeleri ve ekol türlerinde, kestirmece 4 bin mektepli, ücretsiz yemek hizmetinden yararlanıyor.

Kentte ekol öncesi, taşımalı ve okul pansiyonlarında mütezayit öğrencilere seçkin bölüm ısıdam yemek sunuluyor.

Kent genelinde Kırklareli Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi, Lüleburgaz Öğretmenevi, Babaeski Mesleki Maharet Anadolu Lisesinin mutfaklarının yanında, pansiyonlu okulların mutfağında öğrenciler amacıyla sağlıklı ve zinde yemekler aşçılar eliyle hazırlanıyor.

Sabaha cebin aşçıların mesaiye başlamasıyla hazırlanan yemekler, sabahın evvel ışıklarıyla termal kutulara konularak okullara dağıtılıyor.

Kırklareli Milli Terbiye Müdürü Hüseyin Kalkan, AA muhabirine, ücretsiz yemek uygulamasının kentte kudretli şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Öğrencilerin yemeklerinin meslek ve kurumların mutfaklarında özenle hazırlandığını anlatım fail Kalkan, herhangi bir çağ ayrımlı çeşitlerde ısıdam yemekler üretildiğini belirtti.

Kalkan, ücretsiz yemek uygulamasından 4 bin 204 öğrencinin yararlandığını bildirdi.

Özenle hazırlanan yemeklerin öğrencilere hamam ve genç ayrımsız şekilde ulaştırılması için çalıştıklarını ifade fail Kalkan, “Okullarımızın pansiyonlarında mütezayit öğrencilerimiz dahi bu uygulamadan yararlanıyor. Pansiyonlarda küsurat öğrencilerimize ayrıca sabah kahvaltısı ve akşam ezanı yemeği veriliyor.” diyerek konuştu.

“Yemeğin bana olan katkısı haddinden fazla yüce”

Kırklareli Bilgi Lisesi 12. dershane öğrencisi Ali Özhan ise ücretsiz yemek uygulaması ile sağlıklı ve dengeli beslendiklerini belirtti.

Öğlen beyninde aşındırmak yemesinin arkası sıra arta kalan vaktini bile çok ferah değerlendiğini anlatan Özhan, değme fırsatta sınavlara tedbir testleri çözebildiğini kaydetti.

Son sınıf öğrenciler amacıyla vaktin çokça oylumlu olduğunu dile getiren Özhan, “Milli Terbiye Bakanlığımızın bize sağlamış olduğu imkanlar yardımıyla öğlenleri burada ücretsiz tıpkısı şekilde yemeğimi yiyebiliyorum. Bunun bana olan katkısı bile çokça büyük. Tığ 12. derslik öğrencisi olduğumuz için devir bizim amacıyla çok değerli. Yemekten arta mütezayit vakti da ibret hizmet etmek yahut istifham fora etmek için kendime ayırmış oluyorum.” diyerek konuştu.

12. dershane öğrencisi Zeynep Muazzez ise okulun pansiyonunda kaldığı için ücretsiz yemeklerden faydalandığını belirtti.

Sabah, öğle vakti ve akşam yemeği ihtiyacını okulda giderdiğini anlatan Eren, şöyle konuştu:

“Öğlenleri hariç çıkmak benim çokça fazla vaktimi alıyor. Amma burada nısfınnehar yemek yediğimde kısaca 15-20 dakikadan sonraları derslerime vakit ayırabiliyorum. Bu bize çokça yararlı oluyor ve ayrıksı öğrenciler için bile iri tıpkısı kânunuevvel ateşçi olduğunu düşünüyorum.”

Öğrenci Selin Muazzez dahi yemeklerin akıbet merhale adamakıllı ve içimli olduğunu anlatım etti.

Share: