Kırgızistanlı eş rahmindeki tümörden Türkiye’deki ameliyatla kurtuldu

Yakalandığı merhamet ağzı kanseri serencam evresinde olan Kırgızistanlı 42 yaşındaki Gülzar Chynalıeva, Amasya’da yapılan faaliyetler sebebiyle sağlığına kavuştu.

Bir sene büyüklüğünde geçmiş Kırgızistan’da rahim ağzı kanseri teşhisi konulan Chynalıeva, ülkesinde kemoterapi tedavisi görmesine karşın iyileşemedi.

Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Türkiye’de otama olmaya karar veren Chynalıeva, uluslararası sağlık anlaşmaları çerçevesinde Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Yetişek ve Araştırma Hastanesine başvurdu.

Amasya’daki hastanede yapılan hazırlıkların peşi sıra Chynalıeva’nın rahmindeki ur, kadın hastalıkları ve tevellüt uzmanı Prof. Dr. Osman Fadıl Esmer ve ekibince risk oranı yüksek 7 saatlik ameliyatla temizlendi.

Kişmiri, gazetecilere, hastanın üç hafta ilk Kırgızistan’dan geldiğini, mufassal bire bir tedavi süreci geçirdiğini söyledi.

Chynalıeva’nın rahim ağzı kanserinin akıbet aşamasında olduğunu anlatan Kara, “Daha önceki hastamız bazen almaşık tıp metotlarıyla umar aramış, hassaten Hindistan’a kadar gitmiş. Maalesef amansız hastalık yayımlanma özellikli olan tıpkısı hastalıktır. Bize geldiğinde kanser mesaneye sıçramış haldeydi ve ak kan bezlerini tutmuştu.” dedi.

Hastanın ön taramaları yaptıklarını dile getiren Kara şunları kaydetti:

“Üç cerrahi birim, yani bevliye, umumi cerrahi ve kadın doğum yerine hastanın ameliyatına bilcümle tetkiklerden bilahare değişmeyen verdik. Ameliyatta acıma ve merhamet ağzına yayılmış tümörü temizledik. Bugün geldiğimiz noktada hastamız haddinden fazla bayındır, ağızdan beslenmesine geçtik. Yürümeye başladı, böbrek fonksiyonları ve bağırsakları çalışıyor. İnşallah yakın zamanda taburcu yazar mutlu sona ulaşacağız.”

Share: