Kimyasal atıkları araziye bırakan şüphelilere kısaca 73 milyon teklik ukubet uygulanacak

Araziye bırakılan kimyasal atıklar

Kimyasal atıkların kamyonlara yüklenmesi

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekân Denetimi Kat Başkanı Akgün ile mülakat

Konya’de kimyevi atıkları araziye bırakan şüphelilere kısaca 73 milyon teklik ceza uygulanacak

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yer Denetimi Ofis Başkanı Akgün:

“Bu ukubet, yer kanununda sunulan üst sınırdaki cezalardan birisi. Zımnında rekor mekân cezası denilebilir”

KONYA – Konya’dahi, sodyum sülfat, amonyum hidroksit, türlü atık yağ ve yer yağı ürünleri içeren kimyasal atıkları doğaya bırakan şüphelilere kanundaki en son sınırdan idari para cezası uygulanacak.

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Denetimi Ofis Başkanı Sulh Ecevit Akgün, form Selçuklu ilçesi Dokuz Mahallesi’nde atıkların bırakıldığı alanlarda inceleme yaptı.

Plastik tankların toplandığı yerdeki çalışmaları inceleyici Akgün, gazetecilere, ihbar konusunda bölgeye ekiplerin sevk edildiğini ve Bakanlığa sınırlı birimlerce zaruri numunelerin alındığını söyledi.

Akgün, numunelerde petrol ve yağ atıkları ile amonyum hidroksit ile sodyum sülfat tespit edildiğini belirterek şunları kaydetti:

“Eşhas için yaşama başı dip sınırdan 12 milyon teklik, atıkları verdiği tayin edilen işletmeye ise 36 milyon lira görünmek için bütün 73 milyon teklik civarında yönetimsel nakdî ceza uygulayacağız. Bu atıkları döken eşhas hakkında birlikte Türk Ukubet Kanunu’nun ‘Çevreyi Düşünülerek Kirletmek’ suçundan zaruri soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunacağız. Bu ceza, belde kanununda verilen kayırıcı sınırdaki cezalardan birisi. Dolayısıyla rekor kasaba cezası denilebilir.”

Sahadaki atıkların kaldırılarak lisanslı giderilmiş tesislerine gönderilmesi üzere arılık çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Akgün, “Sanayicilerimizin, bu tuhaf cezalarla karşılaşmaması ve elan yaşanabilir şehirler ve daha temiz tıpkısı acun tezyit etmek amacıyla atıkların yönetimi konusunda mukteza hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz.” dedi.

Akgün, vatandaşlardan, belde kirliliğiyle ilişik tanık oldukları olayları Bakanlığın ALO 181 ihbar hattına iletmelerini beklediklerini bile sözlerine ekledi.

Share: