Kiev’i bombalayan komutanın Sergey Surovikin, eskiden Çeçenistan ve Halep’i üstelik yıkmıştı

Cumartesi sabahleyin saatlerinde Rusya ve Kırım’ı bağlayan köprünün Ukrayna marifetiyle patlayıcı aylı kamyon ile patlatılmasının ardından Rusya Izzet Başkanı Putin, kullanılmamış kararlar aldı. Kumanda kademesinde değişikliğe giden Putin, Ukrayna’daki birliklerin başına tanıdık benzeri kişioğlu getirdi.

HALEP VE ÇEÇENİSTAN’I BOMBALAMIŞTI

Ukrayna’daki birliklerin başına sabık General Sergey Surovikin’in kanlı eylemlerle meşbu benzeri geçmişi var. Elan ilk Suriye’da Halep’i bombalayan general olarak aşina Surovikin’in, Çeçenistan’ın bombalanmasında üstelik rolü var.

İLK ADIMI KİEV’İ ULAŞMAK OLDU

General Suruvokin, birliklerinin başına beğenilen geçmez bu kat de Ukrayna’nın başkenti Kiev’e saldırdı.Bu sabah Putin’in emriyle,Kiev’birlikte bombalar patladı. Bildirme bir iki 4 patlamanın yaşandığı kent cuşiş namına döndü, ölü ve yaralılar var.

SERGEY SUROVOKİN KİMDİR?

11 Ilk Teşrin 1966 doğumlu Surovikin, 2013-2017 yılları arasında Maşrık Askeri Bölgesi’ne komuta etmiş ve Suriye İç Savaşı’na Moskof askeri müdahalesinde Suriye’deki Kuvvetler Grubu’nun komutanı olmuştur. 2022’dahi Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde Acımasız Ordu Kuvvetleri’nin “Cenup” Ordular Grubu’nun komutanı olmuştur. Sergey Surovikin, 2017 yılından beri Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı kendisine görevini sürdürürken, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı operasyonların esasen beri Cenup Zalim Birlikleri’ni komuta ediyor.

Share: