Kayseri’de turizm yorum toplantısı yapıldı

Kayseri Valiliğince kentteki bütün çalım ve kuruluşların, siyasal parti temsilcilerinin, turizm acentelerinin katılımıyla turizm yorum toplantısı yapıldı.

Vilayet Toplantı Salonu’ndaki programda, İl Ekin ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, kentin ehil olduğu Soğanlı Vadisi, Kültepe, Kapuzbaşı Şelaleleri, Padişah Hanı kadar tarihi, kültürel ve tabii güzelliklerle, buralarda Valilik ile Büyükşehir Belediyesi marifetiyle yapılan çalışmaları anlattı.

Vali Gökmen Çiçek ise tüm kurumlarla el ele kentin turizm değerlerini civar plana intikal etmek için çalıştıklarını, önlerine erek kendisine turizmi koyduklarını söyledi. Bu konuda benzeri seferberlik başlattıklarını dile getiren Çiçek, “Kimi Vakit sosyal medya fenomeni kabilinden bazı bazı bire bir turizm rehberi kabil faaliyet içerisindeyiz. Bu somurtkan gelebilir ama biz tanıtım amacıyla boşaltmak zorundayız. Erciyes bizim lokomotifimiz, zaman turizmi konuşabiliyorsak Erciyes’teki çalışmalardan kıran. Erciyes ile Soğanlı Vadisi’ni ve biraz yeri birbirine bağlayarak farklı destinasyonlar oluşturup düzentileme azmindeyiz. Haddinden Fazla çok devir harcamadan enerjimizi mukannen yerlere yönlendirerek bir şeyler yapma kararlılığındayız.” diyerek konuştu.

Toplantıda moderatörlük fail DÜRÜST Tümen Umumi Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki üstelik Erciyes Dağı’nı şita turizmine açarken karşılaştıkları zorlukları aktardı. Kayseri’nin kadim bire bir şehir olduğuna dikkati calip Özhaseki, şunları kaydetti:

“Elimizdeki bu tabii güzellikleri, tarihi ve alelhusus kültürel mirası koruyalım, açığa çıkaralım. Bunun içine işlev yükleyip turizme kazandıralım kim on paralık değilse istihdam sağlayalım, mülk kazanalım Kayseri’üstelik. Erciyes evet bizim üzere benzeri ayar ama Kayseri’nin ekin yolu rotasının ayrımsız an evvel bitmesi gerekiyor. Çünkü Erciyes’te kayan eş üç saat kayıyor, dört saat kayıyor. Evet geriye kalan yirmi saatte ne yapacak bu insanlar? Yiyecekler, içecekler, sağlık yapacaklar, yemeklerin tadına bakacaklar. Bir birlikte Kayseri’nin tarihi güzelliklerini başvurmak isteyecekler, kültürel mirasını temizlemek isteyecekler. Valiliğimizin, belediyemizin gelişigüzel mevrut turistin eline tutuşturduğu hars rotası olmalı kim evet ben burayı gezmeliyim demeli, sonraları bile öz başlarına yegâne biricik oraları gezebilmeli. O eserlerin hepsinin açığa çıkarılması cesim. Cami Kebir’in orada kocaman tıpkı yığın var, kaldırılması gerekiyor. Ayrımsız abdesthane var orada affedersiniz. Altında Kayseri’nin evvel medresesi var. Tıpkı zaman geçmiş yıkılması geçişsiz.”

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış üstelik eksiksiz dünyada tababet kongrelerinin turizme ulama verdiğine değinerek her ay balaban tıpkı tababet kongresinin kentte yapılmasının turizme yarar sağlayacağını belirtti.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halas Karamustafa ise Erciyes’in civar planda tutularak esenlik ve agro turizme (tarım turizminin) ağırlık verilebileceğini anlatım etti.

DÜRÜST Öğür Kayseri milletvekilleri Emrah Karayel, Rüya Nergis, MHP Kayseri Saylav Kalımlı Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın üstelik katıldığı izlence, fikir alışverişiyle bitmeme etti.Share: