Katabolizma kararı sunulan binanın moloz kaldırma çalışmaları esnafı vurdu

Yıkım kararı verilen binanın moloz tahammül çalışmaları esnafı vurdu

Yıkımdan hava mahalleli çalı üstünde

KAYSERİ – Suret üssü Kahramanmaraş olan depremlerden etkilenen Kayseri’bile, depremin peşi sıra yıkım kararı alınan binanın yıkım ve moloz tahammül çalışmaları esnafı ve mahalle sakinlerini zıt etkiledi.

Asrın felaketi namına adlandırılan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Kayseri’da da yapıların bir kısmında ağır sıklet hasar oluşmuştu. Kırıcı hasarlı yapılardan olan Kocasinan ilçesine merbut Gevhernesibe Mahallesi Bol Sokak üzerindeki 12 eğik tıpkısı yapı için dahi yıkım kararı çıkmıştı. 20 Şubat’ta yıkımı başlayan binanın moloz tahammül işlemi ise bibi bitmeme ederken, mahallede kâin esnaf ve mahalle sakinleri çalışmalardan olumsuz etkilendi. Yıkımın ardından esnaflar, işyerlerinin tutkun kaldığını ve kamera potansiyelinin düştüğünü söylerken, mahalle sakinlerinden bazıları üstelik nakız işlemlerinden dolayı binalarında elan önce sıfır hasarların meydana geldiğini ve sallantıları yer sarsıntısı sanıp korktuklarını tabir etti.

Mahallede yıllardır esnaflık yaptığını ve yıkımdan ortalık daima toza maruz kaldıklarını belirten atmaca Bozkurt, “Ben burada 35 yıldır berberim. Bu yıkım bizi ötede derecede etkiledi. Zaten 10 çağ mecbur kaldık. 1 hafta evvel açtık ve sonsuz toz toprak, şamata var. Kepçeler sürekli vuruyor tığ de yer sarsıntısı oluyor diye niteleyerek hariç çıkıyoruz. Tıpkısı rahatsızlık ve ürkmek içerisinde daima hisse senedi yapıyoruz burada. İşimizi bile haddinden fazla etkiledi yanlışsız çalışamıyoruz. Almaç potansiyelimiz birlikte düştü, insanlar gelmiyor. Buranın tıpkı an geçmiş bitmesi geçişsiz. İtfaiye dahi gelip buraları sulamıyor ve herhangi bir saha türap yer içre kalıyor. İçeriler kalıpsız kıyafetsiz. Gelişigüzel zaman burası maskaralık. Buna tıpkı an evvel ayrımsız çözüm bulunması lazım benzeri dakika evvel. Uray ve evet yetkililerden bize bilgilendirme kesinlikle yapılmadı. Ihbariye da verilmedi. Burayı elhak yıkmaya önceden bize 1-2 ahit kapanacak dediler ve kapattılar. 10 dolaşma açamadık iş yerlerimizi filhakika. Tığ kıygın olduk. Belediyeye gittik karşımızda kimseyi üstelik bulamadık. Valiliğe gittik arzuhâl verin dediler ondan de benzeri husus çıkmadı. Tığ burada amiyane kıygın olduk” dedi.

Esnaf Dursun Gülhan üstelik molozların taşınarak ayrıksı yerde kırılabileceğini söyleyerek, “Ego 40 yıldır buradayım. Buradaki katabolizma bizi herhangi bir kalem etkiledi. 15 dönüş işimizden gücümüzden olduk. Bir de bu molozların 15 gündür burada ayıklanması var. Zaten binalarımız bozuk, kolonları burada kırıyorlar ve binalar sallanıyor. İçinde fert yatıyor bunların. Sistem süfli dökülüyor. Bu işlemlerin burada olması mantığa tek uygun değil. Onun üzere yetkililerden dilek ediyoruz molozu bambaşka yere taşıyarak orada kırsınlar. Bizi burada sebep kıygın ediyorlar böyle aynı zamanda. Bunlar şehrin dışarı kısmına taşınamaz mıydı? Kuvvetli binaları de çökertecekler. Burada berenarı boğunuk binalar var ve burada kolon kırıyorlar. Yetkililerden ricamız bu işe yardımcı olunması ve şehrin süresince hakeza ayrımsız şey olmasın şehrin zarfında” ifadelerini kullandı.

Yıkımın ardından yapılan işler sonrasında binalarında çatlakların oluştuğunu söyleyen mahalle sakini Muzaffer Koçer ise “Ben 1-2 aydır buradayım. Yadımlama ağız ağıza binanın süresince çatlaklara hastalık oldu. Olmayan çatlaklar oluştu burada. Yer Sarsıntısı sonrası daha azdı ama burada yıkımda vuruldukça elan üstelik fazlalaştı. O büyüklüğünde yoktu binanın ortamında. Ayrımsız buraya değil evlere dahi bulaşık etti. Evlerin kenarları hep görünüyor. Şu anda burada sistem mağdur. Burada yapılamasa çokça güzel olurdu. Çarşının göbeğinde çöküntü kalkar mı? Dava bu ve bunu yetkililere bildirdik. Kaç kez telefon açtık bu apayrı yerde yapılsın diyerek ama nitelik bu. Allah’tan tek yapı var” dedi.

Share: