Kastamonu’da fırtınadan araçların üzerine bina uçtu, 3 gönül yaralandı

Kastamonu’dahi sağanak yağmur ve sıkıntı sebebiyle araçlarına konusunda çatılar uçtu, tıpkısı araçta bulunan 3 hayat yaralandı.

Edinilen bilgiye bakarak, Kastamonu’dahi akşam saatlerinde fırtına ve boğanak yağış deli dolu oldu. Vadi kayran komple yağışının de aktif olduğu Kastamonu’de yollarda akarsu birikintisi oluştu. Kısaca fire saat süren bora yağış ve acı sıkıntı cihetiyle kâh binaların çatısı uçtu. Budamış Mahallesi’nde ev ziyaretine gelen aracın üstüne bile aynı binanın çatısı uçtu. Araçta kâin 3 sevimli yaralanarak, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Enerji nakil hatları koptu

Fırtına ve bora yağış sebebiyle bazı bölgelerde ağaçlar devrildi. Sıkıntı sebebiyle enerji nakil hatları koptu, çokça sayıda mahalleye halen erke verilemediği öğrenildi. İletişim hatlarında dahi düz kayran sav oluşurken, mazgalların tıkanması sebebiyle yollarda su birikintileri oluştu. Boğanak yağış sebebiyle çok sayıda dil aksaklık yaparak yolda kaldı. Mazgalların tıkanması ve araçların yolda kalması sebebiyle sürücüler baskı anlar yaşanırken trafik ise durdu.

Sunta köprülü kavşağında dahi alt geçitte akarsu birikintisi oluştu. Bu sebeple emniyet güçleri, yolun temas iki tarafını bile trafiğe kapattı, bu sebeple detaylı kuyruklar oluştu. Araçları aksaklık yaptığı amacıyla çok sayıda çoban yolda çevrilmiş kalırken, karı ve işyerlerini birlikte sel suları bastı. İşyerlerine ve evlerine giren yeğin sularını vatandaşlar ellerinde küreklerle dışarı atmaya çalışıyor.

Sitenin duvarını delerek dominant sularını boşaltma etmeye çalıştılar

Ayrıca Karayolları ve Kastamonu Belediyesi ekipleri birlikte, mazgalların tıkandığı alanlarda çalışmalarını sürdürürken, eş ve işyerleri hâkim suyu basan vatandaşlara üstelik havari olmaya çalışıyor. Dominant suları sebebiyle gâh sitelerin bahçesi da sel suları altında kaldı. Sitelerin bahçesini yeğin suları basması dolayısıyla vesait da sular altında kaldı. Site sakinleri, ellerinde balyozla sitenin duvarını deldi ve baskın sularını tahliye etmeye çalıştı. Vatandaşlar, yaşadıklarını nevmit aynı şekilde izledi.

Budamış Mahallesi Muhtarı Hüseyin Karabacakoğlu, “Budamış Mahallemizde iri tıpkı facia oldu, evlerin çatısı uçtu. Üst ki mahallelerimizde kavak ağaçları ve direkler devrildi. Şu anda elektriklerimiz bulunmayan. Bazen bölgelerde yağan yağmur cihetiyle yollarımız bozuldu. Kıran bu, yapılacak ayrımsız molekül bulunmayan, takdiri ilahi, çıktı devletimizden arkalama bekliyoruz. Yer gücük sürede bizlere müzaheret etmesini bekliyoruz. Bire Bir binanın çatısı rüzgarda uçtu aracın üstüne. Araçta bulunan 3 dirilik yaralandı ve hastaneye götürüldü. Çatının uçtuğunda burada yoktuk, bakınca aracın tavanı falanca yenilgi. Yolun açılması için azamız gelecek ve yolu açmaya çalışacağız” dedi.

“Neredeyse boğuluyorduk”

Evde mahdut artan Hasan Bayan ise, yağışta evde çevrili kaldığını ve komşuları yardımıyla kurtulduğunu belirterek, “Ben kafe işletiyorum. Daha öncede su basmıştı amma bu posta imdi su bastı. İçeride ayrımsız masa almaç vardı, müşteriyle gelişigüzel kendimizi dışarıya yumruk attık. Taraf tarafımızda komşumuz Engin komutan var, onlarda karın birlikte yatık kalmışlar. Az Daha boğuluyorduk. Çokça balaban ayrımsız afet yaşadık. Dükkanın içerisinin her tarafı suyla doldu, şu anda içeriye girilmiyor” diye niteleyerek konuştu. – KASTAMONUShare: