Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, günahsızlık ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, sililik ve hasar tespit çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun facia bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’bile meydana gelen yara yağışla ilişkin yapılan çalışmalarla ait değerlendirmelerde kâin Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu büyüklüğünde güç tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde da akilane akarsu çok fazla bilgelik sahibi da değildik ama Allah’tan bizler, bölge olarak bu tuhaf afetlerin çokça fazla aşina olunca sonsuz saklık halindeyiz. Zımnında alelacele engelleme ettik” dedi.

Kastamonu’üstelik eski devir enerjik olan sağanak yağmur, dokunaklı sıkıntı ve meşgul yağışı cihetiyle 400’den fazla bodrum ve methal katlarda kâin işyerlerini, evleri ve sadık otoparklar ile depoları su bastı. Baskın sularının tahliyesi tamamlanırken, aile ve işyerleri ile park yeri ve depolar özellikle tutmak üzere şehrin çeşitli noktalarında kovanlık çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, bir yandan saffet çalışmalarını sürdürürken ayrıksı yandan birlikte hasar gören yerlerde bakım ve onarım çalışmalarını devam ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Kıyamet ve Ivedili Genişlik Müdürlüğü ekipleriyle gelişigüzel hasar tayin çalışmalarına dahi başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu’nun kıran bölgesine alınarak selden zarar gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında düzentileme yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilgilendiren çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tespit çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz geçmiş akşam çok aheste bire bir yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde birlikte 400’ün üstünde ihbar aldık. Haddinden Fazla ağır oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda bilgelik aktardığımız bekçi güzeşte akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, serian Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin peşi sıra Aşirefendi Han’ı vardı, ora bile sel sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem üstelik Aşirefendi Han’ın yanı sıra, çok aheste sayıda aile ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem de yer illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe gelen araçlarla gelişigüzel bizler alelacele suların tahliyesine başladık. Alelhusus Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Satma aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu kadar yağıştan açıkçası bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgi sahibi olamadıklarını belirten Komutan Vidinlioğlu, “Bizlerin başlangıçta hazırlığı vardı, ekiplerimiz daim saklık halinde. Elbette kim bu büyüklüğünde ağır ayrımsız boyutta yağışın olacağı yönünde birlikte filhakika haddinden fazla çok vukuf sahibi de değildik ama Allah’tan bizler, bölge kendisine bu kök afetlerin çok aşkın aşina olunca sonsuz teyakkuz halindeyiz. Zımnında aceleten engelleme ettik. Köle ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Çabukça bir lahzada temas tarafta temizliklerimizi yaptık, iki çıngı yolumuzda yıkılma oldu. Suyun kalın kafalı taşması oldu. Hele Kastamonu kabil çukurda kalan illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği için derede yükselen su seviyesi cihetiyle suyun geriye doğru basıncına sebebiyet veriyor yani suyu dümbelek püskürtmüş oluyor. Bu birlikte çok dokunaklı şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diye konuştu.

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’bile suyun bastığı familya, gelişim yeri, park ve antrepo gibi alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını ifade eden Başbuğ Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek su kalmadı. Bazen bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların sililik çalışmalarını sürdürüyoruz. Ben, yaşadığımız bu nazik afette, selde bizlere desteğe gelen bütün herkese ve uray başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Hem Umumi Merkezimizden hem da bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine zaruri bilgileri verdik. Çokça şükür şu anda değme mesele yaşamıyoruz. beraber gösterişli manada maddesel hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve hisse senedi yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgili arkadaşlarımız şu anda hasar belirleme çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara yönelik miktar göstermek haddinden fazla doğru olanaksız amma hasar tespitinden bilahare bu konuda gerekli açıklama ve bilgilendirmeyi bile yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıran bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi kadar destek alabiliriz bunların kâffesi ilerleyici günlerde elan netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa bakarak yapılmış altyapı ile 125 bin nüfusa bakım vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun etraflı zamandır bu kadar aynı yağmur almadığını aktaran Başbuğ Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’bile mufassal zamandır burada yerleşme olduğum üzere biliyorum bu denli dominant felaketi merkezde olmamıştı. Allah beterinden saklasın. Bu bize bire bir işarettir. Yıpranmamış normallere bakarak tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin yer kocaman problemlerinden tıpkı tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, ancak içme suyu ve alt çatı ile ilgili altyapımız 3 yıldan fazla oldu, Çevre ve Kentçilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden hava Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile mütenasip enfrastrüktür çalışması çokta türlü olmadı. Nedeniyle şehrin 50 bin nüfusuna bakarak işlenmiş altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu şekil ilçeye hizmet aldığını düşünürsek elhak bu altyapıyla ilgili meydan kayran bu tarz sıkıntılar vermesi çok saf. Zira borularımız sakat, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, vahim kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilgilendiren borazan çaplarımız aşağılık geliyor. Şehrin ortasından sabık öz yatağında suyun seviyesinin nispetle yükselmesiyle çaya akan suyun tekrar hoşgörüsüz gelmesi zımnında akarsu baskınları yaşandı. Bununla ait gine tıpkısı faaliyet yapacağız. Bu denli şişman yeğin felaketlerinin imdi yıpranmamış normaller içerisinde olduğunu düşünürsek banko ve mutlaka yıpranmamış normallere bakarak bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tayin çalışmalarımızda çok şişman hasarlarımız sokak. Çıkan hasarlarımız olunca birlikte AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede bildirme güdük sürede vatandaşlarımızın zararlarını tanzim ika yönünde adımlar atarız. Tam Kastamonu’ya eski olsun, Cenabıhak beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: