Kartal’da Yadımlama Kararı Alınan Yapılarda Kaya Lifi Denetimi

Kartal Belediyesi, sarsıntı dönüşümü nedeniyle yıkılacak yapılarda, el sağlığını müzaheret etmek hesabına taş pamuğu denetim çalışmaları yapıyor. Eksper ekipler marifetiyle planlı denetimlerde, bugüne çatışma kısaca 600 titrem asbestli düz belirleme edildi.

Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Muvaffakiyetsiz Atık Müdürlüğü tarafından yapılan kaya lifi denetimlerinde, sarsıntı dönüşüm kapsamında yıkılacak yapılarda eksper ekipler marifetiyle numuneler alınarak asbestli alanlar tayin ediliyor. Ehlihibre ekipler, mostra çalışmalarını, yadımlama kararı alınan yapıların; beton, likit, boya, düzlük ve bina kaplaması, kulaklı dairesi kadar alanlarında gerçekleştiriyor.

Konuyla ilgilendiren vukuf veren Kartal Belediyesi İklim Değişikliği ve Liyakatsiz Atılmış Müdürü Arzu Kars, lisanslı firmaların denetim raporları doğrultusunda, yapı içindeki asbestli alanların giderilmiş edilmeden yadımlama işleminin yapılmasına müsaade verilmediğine ilgi çekti. Kars, söz konusu denetimler sayesinde kanserojen rehavet zımnında bir nice hastalığa illet olan asbest mineralinin, halk sağlığını gözdağı etmesinin önüne geçildiğini vurguladı. Umu Kars, şunları kaydetti:

“DEPREM BÖLGESİNDEKİ HEP ASBESTİ KALDIRILMIŞ EDECEK BÜYÜKLÜĞÜNDE SÖKÜM UZMANI VAR MI”

“Yaşadığımız depremle birlikte haddinden fazla iri birey kaybımız yaşandı. Maatteessüf şimdi de çokça elan büyük bir tehlikemiz var. Bu dahi asbest. Alay Malay gerileme kaldırılmakta. Taş Pamuğu dediğimiz malzemede havada askıda mütezayit lifli ayrımsız bina. Deprem bölgesindeki bilcümle asbesti kaldırılmış edecek kadar yeterince kaya lifi söküm uzmanı var mı? ülkemizde. Tartışılmalı bu konu. Burada ilgi edilmesi gereken çalışanların ve etrafta bulunanların N95 ve N99 maskesi takması gerekir. Onun dışında arazözler ile beraber akarsu fışkırtılması gerekir. Zira enkazla birlikte o tozlarla havaya asbest lifleri ortaya çıkıyor. Akarsu döktüğünüz takdirde bunların tozlanması engellenmekte.”

Kaya Lifi denetimlerinin önemine vurgu eden Kars, şöyle devam etti:

“Asbest malzemesi nerelerde bulunur? Normalde cam elyafı, contada, macunda bulunur. Haddinden Fazla ferah bir çarpıcılık ve bina malzemesi olduğu için 2010 öncesine kadar neredeyse hep yapılarda bu murat üzere kullanılmıştır. 31 Açıklık 2010 tarihi itibarıyla yasaklanmıştır. 2018 yılından sonraları ise belediyelerin denetimi bahis konusu. 2018 yılından bugüne kadar kısaca bin 500 bina yıkım amacıyla bize başvurdu. Biz katabolizma gerçekleştireceğiz. Binamızda asbest var mı namevcut mu denetlemesini yapın diyerek. Kartal Belediyesi adına denetime geldiğimizde önce nerelerde olduğunu tayin ediyoruz. Ilkokul tane örnek seçiyoruz. Henüz sonraları lisanslı aynı firma ile bölgede şeritgiller çekerek hususi temiz görevliler yoluyla göstermelik alıyor. Alınan numuneler giderilmiş edilmek için lisanslı firmaya bildiriliyor. Tığ üstelik lisanslı firma aracılığıyla bertarafı yapıldıktan sonradan, burası asbestsiz diye niteleyerek tıpkı tabir geldikten sonra tığ binayı yıkabilirsiniz diyoruz. O zamana kadar binanın yıkımını gerçekleştirmiyoruz.”

Share: