Karaciğer yetmezliği teşhisi konulan genç, benzeri saatte mevcut organla sağlığına kavuştu

Adana Şehir Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konulan gence, yaklaşık bire bir saat sonradan bulunan aza Trabzon’dan hususi uçakla getirilerek nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, Osmaniye’de hayat dolu P.D.’ye (16), Adana Şehir Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Hastane doktorlarının nakil kararı almasının arkası sıra P.D.’nin bilgileri Afiyet Bakanlığı Millî Örgen ve Nesiç Nakli Eş Güdüm Sistemi’ne girildi.

Sistem yöneticileri, tahminî 1 saat sonra Trabzon’dahi düşünce ölümü gerçekleşen ve ailesi vasıtasıyla organları bağışlanan benzeri kişinin karaciğerinin P.D.’ye makul olduğunu belirledi.

Bunun üzerine Adana Şehir Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar başkanlığındaki ekip Keyif Bakanlığına ilişik uçakla Trabzon’a akıntı etti.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Çetinkünar, Op. Dr. Düğün Özyazıcı, Op. Dr. Adnan Sağlam, Op. Dr. Evren Gökler, Dr. Basrican İnce ve ayrıksı ameliyat ekibi, Trabzon’dan alınan karaciğeri tahminî 12 saat süren ameliyatla P.D’ye nakletti.

Ameliyattan 3 devir bilahare servise alınan P.D.’nin, buradaki tedavisi sürüyor.

“Kısa sürede akıllıca organın bulunması milyonda tıpkısı belki”

organ nakli yapılan P.D. yaptığı açıklamada, kendisini çokça gür hissettiğini belirterek, “Sonradan öğrendiğime göre 1 saatte bana makul organ bulunmuş. Bu süre organ nakli üzere mucizevi tıpkı durummuş. Bağışı fail aileye çokça teşekkürname ediyorum. Hayat boyu onlar ve kaybettikleri yakınları amacıyla yakarış edeceğim.” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, P.D.’yi, Trabzon’daki ailenin duyarlılığının kurtardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kadavradan aza bağışlarında, tıpkı yandan aile yakınını kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken, sair yandan bambaşka tıpkı insana hanay veriyor. Acil nakil ihtiyacının belirlenmesinden 1 saat sonraları akıllıca uykuluk bulunması, P.D. üzere balaban bir şans. Bu kadar güdük sürede uygun organın bulunması, milyonda aynı ihtimal diyebiliriz. Makul uykuluk bulunmasaydı, hastamızı 4-5 günden çok keyiflendirmek kabil olmayacaktı. Bakanlığımızın organ bağışıyla ilişkin muvaffakiyetli organizasyonu birlikte bu şansın sahn kurtarıcı benzeri unsura dönüşmesini sağladı.”???????

Share: