Karabük’te bozuk karye okulu köylünün desteğiyle yaşam merkezine dönüştürülüyor

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile Ekincilik ve Orman Bakanlığı aksiyon birliğinde hesaplı “Köy Yaşam Merkezleri” projesiyle Karabük’teki kullanılmayan köy okulu, köy halkının desteğiyle cıvıltı merkezine dönüşüyor.

Merkeze sınırlı Ödemiş köyündeki kullanılmayan ekol binasının köy yaşam merkezine dönüştürülmesine başlandı.

Dönüşüme sessiz kalmayan köy imamı, kocabaşı, örgen ve karye halkı halk birliğiyle dirim merkezinin hayata geçirilmesi üzere çalışıyor.

Kamelyaları vernikleyen, salıncakları boyayan ve okulun tadilatını fail köy halkına meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri bile masa ve sandalye desteği veriyor. Merkezin ağustos ayı sonuna kadar açılması hedefleniyor.

“Karye okulumuz köyümüzün kalbi olacak”

İl Milli Yetişek Müdürü Nevzat Akbaş, AA muhabirine, Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’in karye okullarının açılmasıyla ait talimatlarının olduğunu hatırlattı.

Bu kapsamda toprak genelindeki çalışmaları sonuç noktaya getirdiklerini belirten Akbaş, “Ödemiş köyümüzde karye hayat merkezini açmayla ilişik çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda burada muhtarımız ve köy sakinlerimizin seçme birisi karye hayat merkezimizin belde düzenlemesiyle ilişik çalışmaları bizzat yapıyorlar.” dedi.

Akbaş, köy dirim merkezinin masa ve sandalyelerinin iz liseleri mektepli ve öğretmenleri yoluyla üretildiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“İnşallah köy yaşam merkezimize bu masa ve sandalyeleri doğrulama edeceğiz. Ayrımsız zamanda devletimizin ruhlu imkanları çerçevesinde köy okulumuzu onarıyoruz. İnşallah karye okulumuz köyümüzün kalbi olacak. Yaşlılarımız ve gençlerimiz karye okulumuzda birliktelik sağlayacaklar. Bu kapsamda karye dirim merkezimizde umum yetişek marifetiyle köylümüzün istediği ne ağırşak varsa açacağız.”

“Karye halkı yerine mutluyuz”

Ödemiş Köyü Muhtarı Abdullah Peker bile karye dirim merkezinin açılması amacıyla köy imamı, azalar ve köy halkıyla çalıştıklarını söyleyerek, “Köyümüze böyle bire bir hizmet kazandırdıkları amacıyla devletimizden Tanrı razı olsun. Çok teşekkür ediyoruz. Karye halkı namına mutluyuz.” diyerek konuştu.

Köy sakini Tuncay Yılmayan de kollar üzere zevkle çalıştıklarını vurgulayarak, “Tamirat, hizmet ve onarım işlerini hocamız, muhtarımız, azalarımız ile devam ettiriyoruz. Et Kafalı adına hasbilik esasına bakarak çalışıyoruz. Köyümüz kalkınsın istiyoruz. Fedakarlığımızı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Köyün azalarından Remzi Biberli ise köylünün muadele ile köy yaşam merkezini inşa etmek üzere elinden gelen gayreti gösterdiğini kaydetti.

Tüm köy halkının savaşım zarfında olduğunu vurgulayan Keskin, “Bugün kamelyamızı vernikledik, salıncaklarımızı boyuyoruz ardından tuvaletlerin ve okulun tadilatına başlayacağız.” dedi.

Share: