Kapadokya Havalimanı’ndan havalanan 17 askeri helikopter zelzele bölgesine akım etti

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından ölçülü çalışmalara bindi yüklemek amacıyla tahsis edilen 17 askeri helikopter, Kapadokya Havalimanı’ndan havalandı.

Yer Sarsıntısı bölgesindeki tahliye ve sevkiyat çalışmalarına destek verecek olan 17 helikopter, büyüklük genelinden ayrımlı birliklerden kalkış yaparak Nevşehir’deki Kapadokya Havalimanı’na geldi.

Kapadokya Havalimanı’nda oluşturulan arızi eş güdüm merkezince ayrımlı illerde görevlendirilen personel ve helikopterler, hareket bölgesine akım etti.

Öte yandan, Nevşehir Valiliğince çalışmalara destek vermesi üzere yapım aletlerini kullanabilen gönüllülerin bölgeye sek edilebileceği duyuruldu.

Valiliğe başvuran, yanlarına halk aletleri ve jeneratör alan yaklaşık 300 fahri, İl Hususi İdaresince tahsis edilen minibüs ve otobüslerle Kahramanmaraş ve Hatay’a gönderme edildi.

“Evimdeki hiltiyi alıp geldim, demin da yola çıkıyoruz”

Gönüllülerden Beytullah Topaktaş gazetecilere, tamlık halkın yaşanan afetin ardından bir tane yürek olduğunu belirterek, “Hep elinden hangi geliyorsa onu yapmakla mükellef diye düşünüyorum. Ben da evimdeki ‘hilti’yi (delgi) alıp geldim, deminden bile yola çıkıyoruz.” dedi.

İl Hususi İdaresi Genel Sekreteri Kamil Duru de sabahleyin saatlerindeki duyurunun peşi sıra değişik malzemelerle kavuşum alanına mevrut tahminî 300 kişinin farklı illere gönderildiğini söyledi.

Share: