Kanseri yenen milli sporcunun hayatında “pes almak” namevcut

Karaman’birlikte aktif Şevval Polat, 12 yaşında yakalandığı kemik kanserini yendikten sonra beden eğitimi öğretmeninin tavsiyesiyle başladığı oturarak voleybolda milli takıma yükselmenin gururunu yaşıyor.

Sol bacağında 2015’te veca ve şişkin oluşması konusunda hastaneye revan Çelik’e, yapılan tetkikler sonucu kemik kanseri teşhisi konuldu.

Selçuk Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesinde kemoterapi almaya başlayan Çelik, hastalığı nedeniyle diz kapağıyla alay malay bacağının dal kaslarını de kaybetti. Çelik, bala onkoloji servisinde bir sene boyunca gördüğü dokuz canlı otama ile hastalığı yendi.

Karaman Küçük Asya Lisesi son derslik öğrencisi Çelik, öğretmeninin yönlendirmesiyle ilgilenmeye başladığı oturarak voleybolda muvaffakiyet yakaladı.

Milli takım formasını terletmenin gururunu cıvıl cıvıl Çelik, azmi ve çalışkanlığıyla herkese kat sayı oluyor.

“Kanseri yenebilmek için on paralık pes etmedim”

Aksaray Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren 19 yaşındaki Polat, AA muhabirine, milli takımdaki önce kampı olduğunu, haddinden fazla iri deneme kazandığını söyledi.

Günde koşa egzersiz yaparak müsabakalara hazırlandıklarını anlatan Polat, “Antrenmanlarımız haddinden fazla mebzul geçiyor. Şampiyonalarda çok bol dereceler elde edeceğimize inanıyoruz. Önümüzde aynı Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye yutmak istiyoruz.” dedi.

Polat, kansere yakalandığında yaşının siftinlik olduğunu, ailesinin önce ilkin hastalığını kendisine söylemediğini belirtti. Kanserin de hangi olduğunu bilmediğini dile getiren Polat, şöyle konuştu:

“Sınırlı zamanlarda ilaçlar almaya başladım. Bunlar saçlarımı ve kaşlarımı döktü. İlaçları içtikten sonradan kemirmek yiyemiyordum, su içemiyordum. Durumum daha bile kötüye gitti, okkalı bakım süreci geçirdim. Üç dönem çetin hizmet sürecinin arkası sıra seçkin husus bundan sonra benim için bambaşkaydı. Hayatım allak bullak olmuştu. Çok print bir sürecin beni beklediğini anladım. Yanımda artan birçok çocuk hayatını kaybetti. Ego kanseri yenebilmek için on paralık pes etmedim ve çok direndim. Üç ameliyatın peşi sıra diz kapağımı aldılar, ailemin da desteğiyle kanseri yendim. Voleybol oynayarak bile hayata döndüm.”

“Milli takımda sürekli olmak istiyorum”

Hastalığı yendikten sonradan kendisi için kullanılmamış bir sürecin başladığını belirten Polat, şunları söyledi:

“Oldukça kendimi çok faal hissediyordum. Kanseri yenmek, hiç bayağı tıpkı husus değil. Yaşımdan çok haddinden fazla haber hissediyordum. Öz gücümün ne derece büyük olduğunu hissettim. Bu süreçte evde terbiye aldım. Arkası Sıra alışılagelen okul hayatıma devam ettim. beden eğitimi öğretmenim beni oturarak voleybol sporuna yönlendirdi, kendimi geliştirdim. Şu anda milli takımdayım, bu bana çokça nazik çalım veriyor. Milli takımda temelli atılmak istiyorum”

Milli Mızıka Başantrenörü Mesut Hatır ise milli sporcu Şevval Çelik’in sıcak hunriz, hararetli ve haddinden fazla kudretli tıpkısı sportmen olduğunu belirtti.Share: