Kamu Sağlık-Sen Umumi Başkanı Beklenti Karataş, Ata Tohumundan Ürettiği Domateslerin Tohumunu Üreticilere Ücretsiz Dağıtacak

Kamu Afiyet-Sen Umumi Başkanı Ümit Karataş, ağababa tohumundan ürettiği Elazığ’a katışıksız ‘çatal domates’lerden elde ettiği tohumları üreticilere dağıtacağını açıkladı.

Amme Keyif-Sen Umumi Başkanlığı görevini tay tay arabası Ümit Karataş, Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki bahçesinde dede tohumundan Elazığ’a has ‘çatal domates’ üretti. Karataş, bu domateslerden elde ettiği tohumları varyasyon yoluyla üreticilere dağıtacağını duyurdu.

“İSRAİL’İN HİBRİT TOHUMUNA EKSIKLI KALMAYALIM”

Zirai üretime katkı erişmek ve İsrail’in hibrit tohumuna muhtaç kalmamak amacıyla hakeza aynı girişimde bulunduğunu rapor fail Karataş, şunları söyledi:

“Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki bahçemizde, sabık haftalarda hasadını yapmış olduğumuz 1 kilo 230 gramlık domatesimizin yeniden tıpkısı şekilde ve büyüklükte ağırlığı olan domatesin hasadına bitmeme ediyoruz. Gördüğünüz domatesimiz bir hakikat, Elazığ’ın dirgen domatesi. Domestik, 1 kilo 230 gramlık domates. Ati nesillere, gelecek yıl gene üreticilere bu domatesi arz etmek üzere tohumunu alacağız ve evlat takası yapacağız. Bu konuda hele domatesin Elazığ’de yetişmesi, özellikle alelhusus özellikle yumuşak ilçemiz Sivrice’dahi ve bu Hazar Gölü kıyısının güzelim durumunda yetişmesi bizleri gururlandırmıştır. Ati nesillere bu tohumları aktarma etmek ve bu domatesin yaygınlaştırılması amacıyla elimizden gelen çalışmayı ve gayreti göstereceğiz.

Gördüğünüz dirgen ve dilimli domatesimiz, Elazığ’ın meşhur, özellikle ‘Sürsürü çatal domatesi’ dediğimiz domatesimiz ve dilimli domatesimiz domestik ve organiktir. Domateslerimiz tamamen sofralık, elden ve hoppadak efsanevi gübresi ile yetiştirilmiş olduğumuz organik domateslerdir. İnşallah bu domatesleri önümüzdeki yıl birlikte bahçemize ekeceğiz ve inşallah hasadını yaptığımız devir gene bu görüntüleri koparmak şans olacak. Toplamış olduğumuz ağababa tohumu domateslerimizin tohumlarını alacağız. Tohumluklarını aldığımız domatesleri, kuruttuktan bilahare baharat aylarında üreticilere çocuk varyasyon vasıtasıyla bu tohumu harlatmak gayeli olarak ücretsiz aynı şekilde dağıtacağız. İsrail hibrit tohumuna karşı yerel ata tohumumuzu harlatmak gayeli bu işlemi evvelden büyüklerimiz yapmış ve günümüze büyüklüğünde bu tohumlar zeki etmiş.

Bizlerin birlikte görevi, özellikle bu tohumları gene günümüze akıllıca bire bir şekilde yaygınlaştırmak ve bu zinde tohumlarla üretilen domates, salça ve değişik ürünleri, kurutması da dahil görünmek amacıyla sair ürünlerine gelecek nesillere yaymak. Bu çalışmamız inşallah kudretli olacak. Elazığ ve Elazığ dışında tam üreticiler, hobi amaçlı domates bakmak talip üreticilerimiz bizlerden soy sop istemekte. Tohumlar kuruduktan bilahare tohumları ulaştıracağız. Bu tohumlardan elde ettiğimiz fideleri hele baharat aylarında, mayıs ve haziran ayları itibariyle ücretsiz namına üreticilere ulaştıracağız.”Share: