Kalabalık haberi! Gölköy Barajı’nda kıyıya vuran ölmüş balıklar toplanıyor

Bolu’daki Gölköy Barajı’nda kıyıya vuran ölmüş balıklar, toplanarak bölgeden uzaklaştırılıyor.

Gölköy Barajı’nda 4 Ekim’bile balık ölümlerinin görülmesinin peşi sıra İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, uyanık ve Saftirik ve Sportif Üçkâğıt Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) ekipleri mücahede başlattı.

Kıyıya vuran geberik balıkları toplayan ekipler, geberik ve yığılmış balıkların vatandaşlar eliyle alınmaması ve yakalanmaması üzere dahi kontrollerini sürdürüyor.

Ekipler aracılığıyla toplanan ölmüş balıklar imha edilmek amacıyla poşetlenerek bölgeden uzaklaştırılıyor.

ASOF Başkanı Serkan İnanç, matbuat mensuplarına, bölgede 2-8 Ekim’de yapılması planlanan Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması için 29 takım ve 110 sporcunun Bolu’ya geldiğini hatırlatarak, yarışmanın 4 Ekim’üstelik sonlandırıldığını ve bilcümle takımları geldikleri illere gönderdiklerini söyledi.

ASOF’tan 20 kişinin bölgede bulunduğunu dile getiren İnanç, “Gölde süzgün vaziyette yüzen balıklar var. Onları vatandaşların toplamaması hem afiyet açısından hem gölün popülasyonu açısından buradayız. Bu balıkları köylü döndürebilme düşüncesindeyiz.” dedi.

Kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Gölköy Barajı’ndaki balık ölümleri üzerine, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince, 4 Ekim’da geberik balıklardan ve sudan camekân alınmıştı.

Share: