Kahramanmaraş’taki zelzele İç Anadolu’de bile hissedildi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana mevrut 7,4 büyüklüğündeki deprem Kayseri, Sivas, Nevşehir ve Niğde’da da hissedildi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, kentte şu ana büyüklüğünde dünyalık ve birey kaybı ihbarı gelmediğini bildirdi.

Çiçek, içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada, “İlimizde birlikte hissedilen depremde şu temel kadar rastgele mal ve can kaybı ihbarı gelmemiştir. Bütün ekiplerimiz alanda, tarama çalışmaları bitmeme etmektedir. Vatandaşlarımızdan ürkü yapmamaları ve araçlarla hariç çıkarak gidiş geliş oluşturmamalarını rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, esbak olsun dileklerini ileterek, “Birlik imkanlarımızla teyakkuzdayız. Dakika itibarıyla fert ve dünyalık kaybına ilişkin menfi aynı bilgelik yok. Rabbim hepimizi korusun.” değerlendirmesinde bulundu.

Sivas

Sivas’ta mahsus hareket nedeniyle bire bir binanın antre katında duvarlarda antrakt oluştu.

Pulur Mahallesi’nde 12 kıvrım binanın antre katında meydana mevrut çatlaklar zımnında apartman, polis güçleri ekiplerince boşaltma edildi. Apartman sakinleri sokakta ve araçlarında beklemeye başladı.

Bu arada el genelinde dahi depremi hisseden çokça sayıda yurttaş evlerini terk ederek cadde ve sokaklarda araçlarında bekledi.

Sivas Valisi Yılmaz Balkır ve Belediye Reisi Hilmi Bilgin dahi AFAD İl Müdürlüğüne giderek kriz masası oluşturdu. Balkır, AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci’den bilgelik aldı.

Gürün’ün Suçatı köyünde yersiz müstakil tıpkı lüp yıkıldığını belirten Parıltı, iklim genelinde tehlikeli bire bir sıkıntının olmadığını belirtti.

Bu arada AFAD Sivas İl Müdürlüğünden 75 nefis istirdat ekibi Kahramanmaraş’a akıntı etti.

Nevşehir

Nevşehir’bile depremi hisseden kâh vatandaşlar sokağa daha çok. Kar yağışının sürdüğü kentte vatandaşlar araçlarının süresince ve yakınlarda bekledi.

Nevşehir AFAD ekipleri, bölgedeki çalışmalara katılmak amacıyla hazırlıklarını sürdürüyor.

Niğde

Niğde’birlikte depremi hisseden vatandaşlar, evlerinden dışarı artık. Beyin faal olduğu kentte vatandaşlar araçlarıyla emin yerlere gitmeye çalıştı.

Valilikten, “Şu temel büyüklüğünde kurumlarımıza kavrama fail benzeri olumsuzluk bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın hassas olması ve resmi kurumlar yoluyla yapılacak açıklamaları dikkate alması önemle irade olunur.” açıklaması yapıldı.

Kırıkkale, Kırşehir ve Yozgat’tan de AFAD ekipleri zelzele bölgesine akım etti.

Share: