KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU’NUN FESHEDİLMESİ DAVASINA KATILMA TALEPLERİNE RET

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin tüzüklerine çapraz davrandığı iddiasıyla feshedilmesine ilgilendiren açılan davada, cinayete kurban revan kadınların ailelerinin katılma talepleri reddedildi.

İstanbul 13. Temel Ahbaplık Mahkemesindeki duruşmaya, davalı toplum örgütü başkanı Fatma Gülsüm Önal, Cemiyet Komutan Yardımcısı Ağaç Ataselim ve davalı cemiyet üyeleriyle avukatları hazır bulundu.  TBMM Kadın Okazyon Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Çiğ Aydın Süllü, CHP İnsan Haklarından Mesul Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Esmer, Norway Pen Derneğinden Caroline Stockford, İsveç Konsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Björn Johnson, Hollanda Başkonsolosluğu Başkonsolos vekili Karin Cones Scapen, Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Sazak Yazıhane Başkanı avukat Şerife Arıcı Felek, İstanbul Barosu Başbuğ Yardımcısı Nazan Moroğlu üstelik duruşmaya izleyici kendisine katıldı.

Mahkemede küçümseme alan topluluk avukatları, derneğe açılan yama davasının hukuka karşıt olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına bozukluk olan ve dosyada kanıt aziz polis fezlekelerinde kayran alan suçlamaların, tabir özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler.Türkiye Karı Dernekleri Federasyonu, Mor Yapı Avrat Sığınağı Vakfı, Önceki Kadınlar ve Ayrıntılar Derneği ile öldürülmüş kadınların aileleri dahi davaya katılma talebinde bulundu. Kaynak Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, “Pınar kaybolduğu antlaşma Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu hava vardı. Kül duruşmalara gittim. Herhangi Bir duruşmada, kar, şita, sıcak altında saatlerce benimle birlikte beklediler, bana bindi oldular, teselli ettiler. O bölüm bugündür her ahit yanımdalar. Kimesne çıkar olarak düşünmesin, manevi bindi verdiler. Espas bu platforma gelene kadar Türkiye’da kapatılması müstelzim haddinden fazla cemiyet var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa yarayışlı, bölüt bakım fail bu derneğin feshedilmek istenmesini anlamıyorum. Davaya müdahil doğmak istiyorum” dedi. Toplum Örgütü avukatlarından Aşk Nur Küçümseme, tüm müdahillik taleplerinin akseptans edilmesini ve parçalanmamış tanıkların dinlenilmesini rica ederek, tıpkı sonraki duruşmada umum dosya kapsamında savunma yapmaları üzere müddet istedi.

KATILMA TALEPLERİNE RETMahkeme, müdahillik taleplerinin reddine değişmeyen verdi. Hakim, tanıkların dinlenilmesine ve eksiksiz dosya geldikten sonra avukatların beyanda bulunulması için müddet vererek duruşmayı 11 Sülale 2023 tarihine erteledi.

DAVA KONUSU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Sormaca Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 tarihli yazısında, Şişli Kurtuluş’ta cümbüş gösteren Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği için şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor. Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, kadın haklarını siper kisvesi altında familya mevhumunu, kadınları ve çocukları bulunmayan farzımuhal parçaladığı, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Reisicumhur üzerine taşlama söylemleri olduğu, derneğin amacına, kanun ve ahlaka muhalif cümbüş gösterdiği belirtilerek feshine karar verilmesi arzu ediliyor.

– İstanbul

Share: