‘Jorge üstelik Cappadocia’ filminin galası Kapadokya’de yapıldı

‘Jorge da Cappadocia’ filminin galası Kapadokya’bile yapıldı

Aynı anda 16 ülkede gösterime girecek

NEVŞEHİR – Kapadokyalı tıpkı leşker olan Muazzez George’nin hayatını bahis alan ve “Jorge da Cappadocia” isimli filminin gala gösterimi Kapadokya’de yapıldı.

Nevşehir’in Göreme beldesinde mevcut Perili Ozanlar Vadisinde planlı ön gösterim gösterimine Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel’in birlikte filmin yapımcı ve yönetmeni ile oyuncuları bile katıldı.

Filmin tıpkısı çok sahnesinin çekimleri, Brezilya’dan Cesgranrio Foundation ünlü imal şirketi yoluyla 2019 yılında Kapadokya bölgesinde yapıldı.

Filmin gala gösterimi öncesinde davetliler filmin çekim sahnelerinin meydan aldığı fotoğraf sergisini gezdi.

’16 ülkede gösterime girecek”

3. Yüzyılda Roma İmparatoru Deocletianus’un emriyle ilk Hristiyanlara işkence yapılmasını ve Kapadokyalı yiğit benzeri çeri olan George’un (Eren George) hayatını konu alan filmin ön gösterim gösteriminde gazetecilere izah özne Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel “Bu aktarılma güzel aynı etkinliğe eş sahipliği yapıyoruz. Çekimleri 2019 yılında gerçekleştirilen ancak pandemi nedeniyle gösterime giremeyen Jorge de Cappadocia filminin galasını gerçekleştirdik. Kapadokya galasından sonra de Brezilya’de da aynı ön gösterim programı yapılarak 2023 yılında, 16 ülkede gösterime girecek” dedi.

‘Kapadokya çok etkileyici’

Kapadokya doğup büyüyen ayrımsız roma askerinin hanay hikayesinin anlatıldığı tıpkısı sinema filmi olan Jorge birlikte Cappadocia filminde toprak halkının dahi cafcaf aldığını belirten Vali Becel ” Kapadokya dünyanın bire bir çok ülkesinden ziyaretçi alan benzeri bölgeyiz. Bu filmin gösterime girmesinden sonraları Latin Amerika’dan gelecek ziyaretçilerimizin sayının artmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Filmin Yönetmeni ve başrol oyuncusu Alexandre Machafer’birlikte açıklamasında “Kapadokya’dahi film bürümek çokça güzelce ve etkileyiciydi. Rastgele geldiğimde haddinden fazla etkilendim. Burada film çekmekten çok mutlu oldum. Kapadokya acun üzerindeki yeryüzü adamakıllı coğrafya diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Filmin gösteriminden sonraları Filmin yönetmeni ve başlangıç görkem oyuncusu başta oluşmak üzere filde alengir kayran sanatçılara onurluk ikram edildi.

Filmin Konusu

Kapadokya’dahi Kayada hayat, nesiller süresince devam etmiş henüz ahir yüzyıllarda hem inzivaya çekilen keşişler, hem da manastır hayatı kıpırdak koloniler üzere uygun bir perestiş yeri ergin. Kapadokya Bölgesinde en haddinden fazla resmedilen azizlerin başında gelen Georgios, Yunanca’ birlikte tabiatın canlanması ve bereket anlamına gelmekte. M.S. 3. yüzyılda zengin tıpkı ailenin çocuğu adına Kapadokya’üstelik doğduğuna inanılıyor. Siftinlik yaşta iken asker babasının ölümü üzerine annesi ile Filistin’in Lydda şehrine yerleşirler. Yirmili yaşlarda o dönemin İmparatorluğu İznik’e anbean İmparatorun yer ongun askerlerinden biri yerine maruf babasının referansı ile Roma ordusuna kabul edilir. Gücük sürede binbaşı rütbesine terfi ederek İmparator’un flaş askerlerinden tamam. O dönemde Roma tanrılarına tapınmayı red edenlerin öldürülmesi emri üstüne annesi üzere Hıristiyanlığı kabul etmiş olan Georgios İmparatorun emrine itaat etmez ve kaçar. Elan sonraları çeri adına Kapadokya bölgesine gelir.

Share: