Izzet Bahçeli: “1923’ün rövanşını 2023’te almak üzere tuzak kuruyorlar” (1)

MHP Genel Başkanı Kerem Bahçesi, dış güçlerin 1923’ün rövanşını 2023’te kabul etmek için tuzak kurmaya devam ettiklerini söyledi.

MHP Genel Başkanı Çap Bahçesi “2023’e akıllıca: Aday Mahsus Değişmeyen Net” mitinglerinin ilkini Cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehir olan Sivas’ta gerçekleştirdi. Miting haset olarak Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümünü seçen Bahçeli, tarihi Sivas Şehir Meydanında cıvıl cıvıl ayrımsız topluluğa hitap etti.

Bahçeli, 103 yıl önceki adıma eş bire bir girişim attıklarını belirterek, “4 Ilkgüz 1919’birlikte nasıl Cumhuriyetin önce adımı bu vilayetimizde atılmışsa biz birlikte analog ayrımsız hamle atıyor, bu posta birlikte Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne akıllıca yürüyoruz. Yürüdükçe korkakları ürkütüyoruz. Yürüdükçe hainleri titretiyoruz. Arkamızda Cumhuriyetin asırlık birikimi yanımızda cumhurun cesur iradesi önümüzde şehitlerimizin kahramanlığı üzerimizde, Cenabı Allah’ın misilsiz himayesi gönlümüzde kardeşliğin emsalsiz hikmeti gecemiz Türkiye, gündüzümüz Türkiye, güvencemiz ise nazik Türk milletidir. Cümle 103 sene önce zaman toplanan ve Milli Uğraş’nin misil haritasını çizen Sivas Kongresi ruhu ile Cumhuriyetimizin 100. sene dönümüne ulaşmanın azmindeyiz. Milli Uğraş kahramanları cemaziyelevvel başarmıştı. Bire Bir bilinç ile tıpkı izden anbean biz de başaracağız. Hiç kimse yaradılış değişti zannetmesin. Damarlarımızdan akan zaman esasen o kandır” dedi.

“Derdimiz azamet ve millettir”

Bahçeli birlik dertlerinin azamet ve budun olduğunu anlatım yazar, “Rahmet ve saygıyla andığım Sivas’ın bağrında büyümüş el ozanımız Aşırılmış Veysel ne diyordu. ‘Anlatamam derdimi dertsiz insana, balkı çekmeyen balkı kıymetini bilmez.’ Hamd olsun derdimiz haşat değildir. Derdi veren Tanrı şifasını birlikte verecektir. Ancak bizim balkı ettiğimiz meseleler başkadır. Derdimiz Türkiye’nin istikbalidir. Derdimiz milli bekamız ve buyruk haklarımızdır. Derdimiz devletin ve milletin müstakbel hakkının müdafaasıdır” dedi.

“1923’ün rövanşını almak istiyorlar”

Bahçeli, 1923’te başaramayanların 1923’ün rövanşını 2023’te ahzetmek amacıyla tuzak kurmaya bitmeme ettiklerinin altını çizip, “103 sene ilk Türk milletine kefen biçenlerin kalıntıları farklı batın ve maskelerle esasen karşımızdadır. Mandacılar tıpkısı öğün henüz harekete geçmiştir. Yabancıların esaretine ve buyuru erliğine ikbal fail devşirmeler baştan seferber olmuşlardır. Ant değişse dahi baziçe aynıdır, senaryo aynıdır. Fakat alçaklığın şeklinde ve şemasında değişiklik olmamıştır. Zalimler ve hareket birlikçileri 29 Teşrinievvel 1923’te Cumhuriyetin ilanına engel olamadılar. Istiklal ve hürriyet davamıza çağ doğrayamadılar. Samsun’dan Amasya’ya, Erzurum’dan Sivas’a, Ankara’dan Sakarya’ya, Afyonkarahisar’dan İzmir’e büyüklüğünde bin benzeri felaketi göğüsleyen, çilelerin göğsünden aydınlık hep gibi doğan yurt ve ulus sevgisine beis veremediler. Hangi yapsalar boştu, çünkü bağımsızlık Türk milletinin kaderiydi. Geçmişten ders almamış olacaklar ki baştan şanslarını deniyorlar. De taşeron kendisine bilinen isimleri kullanıyorlar. Asıl manasından kopartılmış demokratlık, hukuk ve hürriyet kavramlarını, içtimai sağlık ve güvenliğimizi kurcalıyorlar. Yetmiyor milli birliğimizi ve kardeşliğimizi kundaklıyorlar. 1923’ün rövanşını 2023’te kabul etmek üzere tuzak kuruyorlar. 103 sene evvel Sivas Kongresini mağlup etmek için fent kuranların mirasçıları kargaşa çıksın diye niteleyerek çırpınıyor” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: