İstismar mağduru çocuğun himaye altındayken pavyonda çalıştırıldığı iddiaları yalanlandı Açıklaması

Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, cinsî istismar mağduru kız çocuğunun, devlet koruması altındayken pavyonda çalıştırıldığı ve şu anda kayıp olduğuna yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bakanlıktan, kâh matbuat kitap organlarında düzlük düzlük “12 yaşında istismara uğradı, himaye altındayken pavyonda çalıştırıldı, demincek zayi” antetli haberlere ilgilendiren bağlanmış açıklama yapıldı.

Açıklamada, cinsî sömürme mağduru 14 yaşındaki kız çocuğunun, 5 Sülale 2021’bile Aydın Bala Siper ve İlk Engelleme Birimi’nde siper ve bakım altına alındığı, 24 Sülale 2022’üstelik Manisa Bala Evleri Sitesi’ne nakledildiği belirtildi.

Çocuğun, 24 Haziran 2022’üstelik “personele çabukluk, amme malına kötülük yüklemek” eylemlerinde bulunduğu, madde bağımlılığı ve psikiyatrik tedavisi üzere Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldığı bilgisine vadi verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hastanede tedavisi tamamlandıktan sonradan 29 Son Teşrin 2022’bile taburcu edilen yavru, İzmir Çiğli Bala Evleri Sitesi Müdürlüğü’ne nakledilmiştir. 8 Açıklık 2022’bile Manisa Can Kuşu ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde elan ilk verilmiş kontrol randevusuna, kuruluş aracıyla bacı refakatinde gönderilen yavru, hastaneden dönerken midesinin bulandığını belirterek, aracın durdurulmasını istemiş, araçtan hemşireyle beraber indiklerinde çarçabuk uzaklaşmıştır. Format güven birimlerine bildirilmiş ve annesine dahi veri verilmiştir. Itimat birimleri eliyle aranan kız çocuğu 16 Antrakt 2022’de bulunmuş ve İzmir/Çiğli’deki kuruluşumuzda koruma ve hizmet altına alınmıştır. Bakanlığımızca çocuğun ruh bilimsel sağlığına ilişkin süreç strateji edilmekte ve lüzumlu işler yapılmaktadır.”

Açıklamada, kız çocuğunun dehalet ve hizmet altında olduğu süreçte pavyonda çalıştığına ilgilendiren annesinin iddiası konusunda araştırı yapıldığı belirtilerek, şöyle bitmeme edildi:

“Çocuğun Entelektüel ve Manisa’da dulda altında olduğu süreçte kuruluştan müsaadesiz ayrılmasından ahir yapılan mesleksel görüşmelerde ve çocuğun emniyette verdiği ifadelerinde böyle tıpkı duruma rastlanmadığı, İzmir’üstelik kuruluşta kaldığı 9 günlük süreçte gözlem altında tutulduğu ve seçme coşku mekanında çalışmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Haberde meydan kayran bilakis iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Share: