İstanbul güne yağmurla başladı! Meteoroloji’den 20 memleket üzere sarı, 4 diyar amacıyla turuncu kodlu uyarı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü yoluyla yapılan son değerlendirmelere göre mevki genelinde hava sıcaklıkları düşüyor. Serin ve yağışlı havanın etkisi altına giren yurtta bugün ve ferda albeni sıcaklıkları hissedilir derecede düşecek, şimal ve iç kesimlerde 2 ila 8 derece azalacak.

24 İL İÇİN UYARI YAYINLANDI

Bununla gelişigüzel 24 memleket üzere sarı ve turuncu kodlu uyarma yapıldı. Soluk kodlu uyarılan şehirler; Adana, Artvin, Bursa, Giresun, Hatay, Mersin, İstanbul, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, K. Maraş, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Yozgat, Yalova ve Osmaniye kendisine sıralandı. Bartın, Sakarya, Zonguldak ve Düzce için ise turuncu kodlu uyarma yapıldı.

SARI RENKLİ UYARI NEDİR?

Sarı, havada “potansiyel kızdırma durumu”na işaret ediyor. Aritmetik edilen meteorolojik vaka sıra dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üstüne titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.

TURUNCU KODLU UYARI NEDİR?

Gelgel durumunun kırıcı olduğjnu belirtir. Aritmetik edilen meteorolojik olay sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok müdebbir olmalı, aktüel meteorolojik koşullar ve tahminler izlem edilmelidir.

İSTANBUL’DA SICAKLIK 16 DERECEYE KADAR DÜŞECEK

İstanbul ise güne yağışla başladı. Kentte zaman ve yarın albeni sıcaklıklarının 16 dereceye büyüklüğünde düşmesi bekleniyor. Ankara ve İç Anadolu’da da ayaz enerjik olacak. Karadeniz’in efdal kısımlarında ise sulu kar görülebilir.Share: