İsrail ve Lübnan krizi tırmanıyor! Orduları devreye soktular

Dünyanın çeşitli yerlerinde hat ülkeleri arasındaki gerginliklere İsrail ve Lübnan arasındaki yüklülük dahi eklendi. İsrail hükümeti matbuat ofisinden yapılan açıklamada, Gantz’ın Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı ve Savunma Bakanlığı Umumi Direktörü dahil kayırıcı düzey askeri ve asayiş yetkilileriyle yorum toplantısı yaptığı aktarıldı. Açıklamada, “Lübnan ile bahir sınırının çizilmesine ilişik müzakerelerdeki gelişmeler üzerine Gantz, savunma birimlerine, gerilimin tırmandığı kuzeyde, agresif veya savunma odaklı seçme çeşit senaryoya tedbir yapılması talimatı verdi.” ifadeleri yer aldı.

MÜZAKERELERDEKİ MÜSPET HAVA DEĞİŞTİ

İsrail ile Lübnan beyninde deniz sınırı çizilmesine ait ABD arabuluculuğunda planlı müzakerelerdeki müspet hava değişmişti. İsrail Başbakanı Yair Lapid’in itilaf taslağında Beyrut’un başkalık taleplerini reddettiği bildirilmişti. Domestik basına konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen İsrailli ayrımsız siyasal ana, “Başbakan Lapid’in, Lübnan’ın uyuşma metninde yapılmasını istediği değişiklikleri kabul etmediğini ve istişare ekibine bunları reddetmesi talimatı verdiğini” belirtmişti. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz üstelik katıldığı tıpkısı askeri törende, “Şayet Hizbullah, altyapımıza, egemenliğimize tıpkı zarar atfetmek lüzum Lübnan’ın ödeyeceği askeri eşit alçak evet.” demişti.

İKİ KONUDA ANLAŞMAZLIK YAŞIYORLAR

İsrail, “duba çizgisi” kendisine isimlendirdiği hattın anlaşmaya “uluslararası deniz sınırının çizilmesi” şeklinde geçmesini istiyor. Buna rağmen Lübnan’ın anlaşmada bunun bir “arsıulusal sınırın çizilmesi” değil “sınırdaki çatışmanın sona ermesi” şeklinde vadi almasını istediği aktarılmıştı. Antrparantez, anlaşmanın akıbet taslağında, Lübnan’ın Kana gaz sahasında Total şirketiyle çalışacağı, İsrail’in buradan elde edilecek gelirlerden alacağı payı Bütünsel şirketiyle müşavere etmesi öngörülüyordu. Ancak İsrailli politik kaynağa bakarak, Lübnan’ın İsrail’in Bütünsel şirketiyle yapacağı müzakerelere karışmak istediği ve bu müzakerelerde müsaade hakkı istediği kaydedilmişti.

İKİ DEVLET ARASINDAKİ DENİZ SINIRI ANLAŞMAZLIĞI

İsrail ile Lübnan arasında tahminî 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor. İki devlet üstelik bu bölgenin ana kara sahanlığında adalet sav ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı çizgi bölgesinde yer aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor. Lübnan Cumhur Reisi Mişel Avn, İsrail ile benzeri yıldır askıda olan dolaylı müzakerelere baştan başlanması için 14 Haziran’dahi, arabulucu ESIR’li diplomat Amos Hochstein ile aynı araya gelmişti.

Hochstein, akıbet yerine 9 Eylül’birlikte Beyrut’ta bazen temaslarda bulunmuş ve anlaşmaya varılması hususunda iyimser olduğunu ifade etmişti. Lübnan Cumhurbaşkanı birlikte 19 Eylül’bile İsrail ile müzakerelerde son aşamaya gelindiğini, ustalık detaylar üzerinde görüşmelerin yapıldığını belirtmişti. Lübnan ve İsrail, bahir sınırının çizilmesi üzerine 2 Ekim’da KUL’den gelen “yazılmış teklifi” doğrulama aldıklarını açıklamıştı. Lübnan, MEMLUK’den mevrut bağlanmış teklife 4 Ekim’üstelik “ara sıra değişikliklerin irade edildiğini” içeren ayrımsız karşılık verildiğini duyurmuştu.

Share: