İspanyol Gezgin Sara Qiu, Vahap Seçer’i Ülfet Etti

İspanya’dan yola çıkarak 10. rotası olan Türkiye’ye ulaşan bisikletli turist Sara Qiu, Mersin Ağacı seyahatinde Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i müzakere etti. Ziyarette Komutan Seçer, Qiu’nun Sazak izlenimlerini dinledi. Qiu, “Banal şehrin sahili ve özellikle yapılan çiftteker yolları çokça güzeldi. Burada şehrin arabalar üzere değil, insanlar amacıyla yapıldığını gördüm” dedi.

İspanya’nın Zaragoza şehrinden bu yılın Nisan ayında yola sâdır ve bisikletiyle ülke talih gezen Yilbik Qiu’nun aynı durağı üstelik Mersin oldu. Gezgin Oiu, Mersin seyahatinde Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer’i de ülfet etti. Makamda gerçekleştirilen ziyarette Başbuğ Seçer ve gezici Qiu beyninde sevinçli bir sohbet gerçekleştirdi. Qiu, Komutan Seçer’e Sazak izlenimlerini anlattı. Ziyarette ayrıca Mersin’üstelik derrace kullanımının yaygınlaşması üzere önderlik eden ve birçok kurumda çalışmalar örümcek derrace aktivisti Ebru Radyatör Budur dahi kayran aldı.

TÜRKİYE 10. ROTASI

2,5 aydır Türkiye’bile olan bisikletli seyyar Sara Qiu, zat projesi olan ‘Journey From The Road’ kapsamında belirlediği rotaları pedallıyor. 10. rotası olan Türkiye’da; İstanbul ve İzmir’in ardından Mersin’e gelen Qiu, buradan dahi Adana, Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa’ya gitmeyi planlıyor. Qiu, turuna elan bilahare Kuzey’den devam edecek.

QİU: “BURADA ŞEHRİN ARABALAR İÇİN DEĞİL, İNSANLAR İÇİN YAPILDIĞINI GÖRDÜM”

Başbuğ Seçer, Qiu’nun seyahat hakkındaki izlenimlerini dinlerken, Türkiye’dahi nereleri gezdiğini sordu. Qiu de “İpsala’dan girdim arkası sıra İstanbul’a vardım. Henüz sonraları feribota binerek Mudanya’ya geçtim ve bilahare dahi Batı’ya doğru devam ettim. Sazak’e büyüklüğünde hep Güney’den bitmeme ettim. Benzeri sonraki şehrimiz Adana. Sonrasında dahi Gaziantep ve Şanlıurfa olacak” yanıtını verdi.

Başkan Seçer’in Sazak’i lacerem bulduğu yönündeki sorusu üzerine dahi değerlendirmelerde kâin Qiu, şehirde derrace rastık şansı bulduğunu belirterek, “Kıytırık şehrin sahili ve hele yapılan derrace yolları haddinden fazla güzeldi. Burada şehrin arabalar üzere değil, insanlar üzere yapıldığını gördüm” dedi.

Başkan Seçer, Qiu’ya gittiği yerlerde Sazak’i anlatması yönünde temennide bulunup kentte verimli bol ışık çekmesini önerdi. Seçer, bunun hem namına anı hem da Sazak’in tanıtımına yardım olacağını söyledi.

QİU: “TÜRK İNSANLARI AŞAĞI BANA KARŞI ÇOKÇA MİSAFİRPERVERDİ”

Qiu’nun Türkiye hakkındaki değerlendirmelerini dinleyen Komutan Seçer, “Eminim kim, tekrar Türkiye’ye süzülmek isteyecektir” dedi. Qiu de “Türk insanları alelade bana alın çok misafirperverdi. Kalacak yeri şu şekilde sağlıyorum; genelde köylerde insanlardan yatacak yer talep ediyorum ve yüzde 99 üstelik olumlu yanıt alıyorum. Bu yüzden da Türk insanlarına alın olan yaklaşımım ve düşüncelerim siradan haddinden fazla müspet” diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Komutan Seçer, Qiu’ya teşekkürname ederek keyifli seyahatler diledi.

QİU:  “TÜRKİYE’YE YINE GELMEYİ İSTİYORUM”

Sazak’bile derrace ve koşu yolları ile insanların hareketlilik yapabileceği değişik alanları çok beğendiğini nâkil Qiu, şehri haddinden fazla beğendiğini üstelik dile getirerek, Başbuğ Seçer’e yapmış olduğu ziyareti üstelik değerlendirdi. Tutarak Qiu, “Namına, Türkiye ve Türk insanları üstüne cemaat olduğum imge üzerine az buçuk hikmet verdim. Yeryüzü önemlisi bu ülkede ve Mersin Ağacı’da bana cebin gösterilen konukseverlik oldu. Bu nasip üzere herkese çok teşekkürname ederim. Türkiye’ye yine gelmeyi istiyorum. Burada hem elan geçmiş gezmediğim yerleri mülakat yazar hem üstelik Mersin Ağacı’dahi edindiğim dostlarımı yine görmeyi isterim” dedi.

Share: